3-те пристаништа на островот Скопелос

СКОПЕЛОС ПРИКЛУЧОЦИ, SKOPELOS HARBORS, SKOPELOS SEAPORTS, СКОПЕЛОС ХОРА, СКОПЕЛОС ПОИМНИК, СКОПЕЛОС ЛУТРАКИ, СКОПЕЛОС АГНОНТАС, СКОПЕЛОС ФЕРИ, СКОПЕЛОС ФЕРИЕС, КАКО ДО СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

НА 3 ПРИКЛУЧОЦИ НА ОСТРОВ СКОПЕЛОС

Скопелос е помеѓу Скијатос и Алонисос. Скијатос, Скопелос, Алонисос се 3-те острови на комплексот Северни Споради.

До Скопелос и до северните споради (Скијатос, Алонисос) некој може да патува со фериботи, летечки мачки (катамарани) и летечки делфини. Патување до Скопелос со брод.

Воздушна фотографија на градското пристаниште Скопелос

Во последниве години зелениот остров Скопелос почна да станува популарен и забележан е извонреден раст во туристичката инфраструктура. Сепак, островот Северни споради секогаш ја одржува својата автентичност.

Скопелос е добро познат во светот поради многу успешниот холивудски филм Mamma Mia и пејзажот зелено-сино.

Скопелос е лесно да се стигне од Атина за три пристаништа (Евиа Мантуди, Агиос Константинос и Евиа Кими). Посебно во летниот период, траектните компании ги зголемуваат линиите.

Посетителите од Северна Грција можат да го користат пристаништето во Солун. За оние што доаѓаат од Централна Грција, Волос е најзгодно пристаниште за пристап до Скопелос.

Скопелос е еден од островите кои имаат три пристаништа и во зависност од времето, чамецот може да се закотви на островот во секое време.

Маршрути и пристаништа: Скопелос, сјај, Агнонтас.

Скопелос Хора пристаниште, на југоисточната страна на островот, Лутраки Пристаниште кое е пристаниште на Село Глуша на северозападната страна на островот, и Пристаниште Агнонтас, на 8 километри од Хора на југозападниот брег на островот, на Село Агнантас.

Во вашите пребарувања побарајте ги сите Скопело пристаништа. Има денови кога бродовите се приближуваат само до еден од Скопелос пристаништа. Островот нуди автобуски врски од пристаништа до остатокот од островот.

Патниците во Северните Споради можат да ги резервираат своите билети за траект со четирите следни компании за траект АНЕС ФЕРИЕС, БЛУ СТАР ФЕРИЕС, СЕАЈЕТС и ЕГЕАН ЛЕТАЧКИ ДОЛФИНИ.

ВАЖНА ЗАБЕЛЕШКА

Активните маршрути во текот на годината се следните:

ОД ВОЛОС ДО ПОИМНИК – ДО СКОПЕЛОС:

  • Фериботот Скијатос Експрес на Хеленик Сивејс (Блу Стар Фери)
  • Летечкиот делфин Ерато од Egean Flying Dolphins

Бродовите Sea Jets и чамците PROTEAN и SYMI на Anes Ferries работат сезонски само во текот на летниот период, од јуни до октомври.

СКОПЕЛОС ПАТ ПРИКЛУЧОК

Пристаништето на главниот остров е во Место град Скопје. Чора е и најголемиот трговски центар на островот. Да бидам поконкретен, има две пристаништа in Скопелос Хора. Стариот, кој е заштитен и новиот. Се разбира, сите бродови се закотвуваат на новото пристаниште.

Чамците што патуваат до Место град Скопје пристаниште се конвенционалните бродови PROTEUS и SYMI на компанијата ANES FERRIES, конвенционалниот брод EXPRESS SKIATHOS и катамаранот FLYING CAT 5 на компанијата BLUE STAR FERRIES, катамаранските бродови PAROS JET и CHAMPION JET 1 на компанијата finsdollying, на компанијата AEGEAN FLYING DOLPHINS и бродот ACHILLEAS на компанијата SKYROS LINES.

Горенаведените маршрути се однесуваат на линиите Мантуди Евија – Скопелос, Волос – Скопелос, Агиос Константинос-Скопелос, Солун-Скопелос и Кими – Скопелос.

"

Спротивно на двете пристаништа, постојат агенции за туристички билети. Во двете има и кафулиња и таверни пристаништа.

Такси и локалните автобуски постојки се само лево од новото пристаниште. Неколку метри е општинскиот паркинг на Хора.

ЛУТРАКИ PORT ( ПОИМНИК PORT)

Лутраки е пристаништето на сјај. Тоа е второто големо пристаниште на островот. Многу маршрути прво застануваат на сјај пристаниште, а потоа продолжуваат со нивниот пат до Скопелос Чора пристаниште.

Бродовите што патуваат до Лутраки or сјај пристаниште се конвенционалните бродови PROTEUS и SYMI на компанијата ANES FERRIES, конвенционалниот брод EXPRESS SKIATHOS и катамаранот FLYING CAT 5 на компанијата BLUE STAR FERRIES, катамаранските бродови PAROS JET и CHAMPION JET 1 на компанијата FAYSdollying на компанијата AEGEAN FLYING DOLPHINS.

Горенаведените маршрути се однесуваат на линиите Mantoudi Evia – сјај, Волос - сјај, Агиос Константинос-Скопелос.

"

сјај пристаништето има автобуски и такси станици. Покрај тоа, лесно се поврзува со села и плажи на островот.

In Лутраки, има се што може да му треба на среќниот патник. Хотели, студиа, и апартмани за пријатно сместување, Како и таверни, ресторани, и кафулиња. Има и супермаркети и сезонски продавници.

Тоа може да ги интересира љубителите на историјата Лутраки бил антички град Селинус кој бил основан во 8th век п.н.е. Денес тие можат да ги видат урнатините на ѕидините на градот кои процветале во 4th век п.н.е

ВАЖНА ЗАБЕЛЕШКА

Кога резервирате билети, побарајте го пристаништето на сјај наместо Лутраки. Сите компании го користат сјај порта.

АГНОНТАС ПОРТА

Агнонтас е мало приморско село со пристаниште на југозападниот брег на островот Скопелос. Се наоѓа на само 8 километри од Чора.

на Пристаниште Агнонтас се користи како алтернативно пристаниште во случаи на лошо времето. Затоа, Агнонтас е алтернативното пристаниште за сите видови бродови во случаи кога поради лошо времето условува главното пристаниште Чора и на Лутраки пристаништето се затворени.

Од друга страна, обичниот летен маршрут Mantoudi до Агнонтас е управуван само од ANES Ferries и бродот Proteas. Покрај тоа, конкретната рута се оперира како директно патување без застанувања на кое било друго пристаниште.

"

 

Агнонтас е добро позната по рибата таверни каде што можете да уживате во уловот на денот од локалните рибари, прекрасната природа како и трите формации на дрвја на Кејп Амаранти.

At Агнонтас има и автобуска станица, хотели, студиа, и апартмани. Таксистите служат Пристаниште Агнонтас како добро.

ЕКСТРА СОВЕТИ ЗА ПООРГАНИЗИРАНО ПАТУВАЊЕ

  • Бидејќи Скопелос има повеќе од едно пристаниште, проверете го вашето пристаниште за поаѓање.
  • За летниот период, особено јули и август, резервирајте ги билетите порано за да не се соочите со непријатни изненадувања.
  • Запомнете само маршрутите од Волос до Скопелос работат во текот на целата година. Додека траектите од Солун, Агиос Константинос и Мантуди до Скопелос и сјај работат сезонски.

ИНТЕРАТИРА EXЕ НА ЕКСТРА

За ваша информација, на Пристаниште Скопелос орган се наоѓа во Скопелос Хора а телефонскиот број е +30 24240 22180.

Додека сте во Село Глуша телефонот на пристаништето е +30 24240 33033.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

.

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво