SKOPELOS WALKS, SKOPELOS HIKING, SKOPELOS TREKKING, НАЈДОБРИТЕ ПЕШАЧКИ ПАТЕКИ ВО СКОПЕЛОС, ТОП ПЕШАЧКИ ПАТЕКИ ВО СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Прошетки во Скопелос

Пешачкиот туризам постојано расте. Во минатото, луѓето имаа перспектива дека планинарењето најмногу се однесуваше на постарата генерација. Или дека трекингот има врска со нагорнина трка. Сепак, придобивките од физичките вежби и директниот контакт со природата се многу. Сите експерти не советуваат да пешачиме и да вежбаме планинарење за да го ослободиме стресот и да имаме подобар квалитет на живот.

Всушност, планинарењето има многу придобивки и за телото и за умот. Поради здравствените придобивки, трекингот во денешно време стана популарен кај помладите кои фанатично почнуваат да го практикуваат.

Некои луѓе се попривилегирани затоа што имаат среќа да живеат во провинциите и на островите. Оние на кои пешачењето им е дел од секојдневието поради пејзажот во кој живеат. Оние кои живеат во природа далеку од метежот на градот и бетонот.

Поконкретно, се мисли на жителите на бујниот зелен остров Скопелос.

Воздушна фотографија на селото пристаниште Скопелос Панормос

Имаат толку среќа што можат да живеат околу морето и планината. Тие можат да пливаат во секое време, како и да пешачат во секое време.

Скопелос е најголемиот од островите на комплексот Северни Споради. Покрај тоа, Скопелос, покриен повеќе од 80% со борови шуми, е најзелениот остров на Егејското Море. Во Скопелос има и две планини. Делфи (681 м/2,234 стапки), во центарот, и Палуки (546 м/1,791 стапки) се наоѓаат на југоисточниот дел на островот.

Скипелос пешачење во пешачење

Географијата на островот сама по себе создава многу патеки по кои е слатко за одење. Покрај зелениот природен пејзаж, има и волонтери кои ги одржуваат патеките на островот и природните премини јасни и различни.

Скипелос пешачење во пешачење

ПРАВИ

Препорачаните патеки се како што следува:

  • Место град Скопје до планината Палуки. Откако ќе стигнете до Палуки, посетете го историскиот манастири на островот и уживајте во величествениот поглед кон Хора и Егејското Море.
  • Скопелос-Стафилос- Веланио. Лесен пат за почетници. Почнувајќи од Чора, завршувате пешки околу 5 километри до популарната плажи.
  • Германско-плажа Керамоти. Уште една волшебна патека (околу 4,5 км) која тече паралелно со течението на малата река во клисурата Керамоти.
  • Скопелос-Делфи. Траса од 3 километри која оди подалеку од највисокиот врв на островот.
  • Клима за Палио до Лутраки сјај. Неверојатната рута, малку угорнина, ќе ве маѓепса и ќе направи да се чувствувате како дел од природата

Скипелос пешачење во пешачење

 

Во Скопелос, планинарот (мислиме на вас) може да избере помеѓу тие пет интересни планинарења - од кои три се кружни - со мала до умерена тежина, долги околу 40 километри. Овие правци водат до археолошки локалитети на островот, како и поврзување на важни манастири, на пр. Турата на Манастири на исток од Хора.

Скипелос пешачење во пешачење

 

ШЕТАЊЕ наоколу

Можете да ги следите конвенционалните рути или дури и да ги истражувате вашите сопствени патеки според вашите потреби.

За повеќето правци, нема да ви треба посебна опрема. Само погрижете се да ги имате вистинските тренери, многу вода за пиење и хранливи закуски, како што се јаткастите плодови.

Искористете ја шансата да откриете патеки погодни за децата и поминете прекрасен ден со вашето семејство.

Искористете ја шансата да ги дознаете историските или религиозните места кои се скриени во природата на Скопелос меѓу шумите покриени со борови.

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Или едноставно слободно прошетајте низ пејзажите на Скопелос. Има толку многу пешачки патеки кои ќе ве задоволат сите, без оглед на нивото на вештина на кое сте.

Како што веќе споменавме, во денешно време сите трекинг патеки се попристапни и пофункционални поради грижата на локалното население и волонтерите.

Првиот клучен чекор е да го посетите Скопелос и да ги запознаете неговите луѓе. Тие пак ќе ве запознаат со тајните патеки на островот.

Воздушна фотографија на село Скопелос Стафилос

Иако грчкото лето е синоним за пиење коктели, под грчкото сонце, пред плажа со чувство на мрзливост, има многу други работи во кои треба да се впуштите !!!!

Уникатната комбинација од сино до зелено е главната од толку многу причини што дефинитивно го посетувате Скопелос повеќе од еднаш.

Продолжи да одиш…..

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво