ЕЛИОС NEO КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, ЕЛИОС СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС НЕО КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ, ЗЕМЈА ЕЛИОС NEO КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ СКОПЕЛОС, ХОВОЛО БЕРА, ХРАНА ВО НЕО КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

 

NEO КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ ЕЛИОС

 

Приморското село Нео климата or Елиос во Скопелос е благословено место бидејќи е богато со природни ресурси. Елиос е изградена токму таму каде што завршува слатководен поток од планината Делфи. Планината Делфи има највисок врв на Скопелос.

Елиос Ноо Клима село скопли, скопски села

Целата должина на Нео климата Селото е покрај морето и завршува буквално во Егејското Море, каде плажи заврши во песок и мали камчиња. Исто така, живописното рибарско село е опкружено со планини покриени со борови шуми. Двете плажи од селото се Плажа Елиос Ховоло плажа.

Елиос - Нео климата е оддалечено 24 км Место град Скопје ако го следите крајбрежниот пат што минува низ Стафилос Агнонтас. Ако тргнете по патот од Агиос Ригинос растојанието е 18 км од Пристаниште Скопелос и ќе ви требаат приближно 25 минути со автомобил. Нео климата е оддалечено само 7 км Село Глуша, 7-минути возење далеку.

NEO КОНДИЦИОНИРА AЕ НА ВОЗДУХ - ЕЛИОСЕлиос Ноо Клима село скопли, скопски села

Елиос - Нео климата се наоѓа на западната страна на Скопелос. Западната ориентација заедно со зелените карпи им нуди на гостите идиличен поглед на плажи и магични зајдисонце.

Ителите на Село Елиос се исклучително активни и секогаш со љубов се грижат за своето место. Божиќ на климата (klimatiana) и карневалските обичаи се добро познати.

Во селото Нео климата, таму е фудбалскиот тим АО КЕРАУНОС.

Повремено, локалното население учествуваше во панхеленски настани како што се „проектот да го направиме тоа Грција“ (доброволно чистење на плажа, итн.) И Светскиот шампионат Акрополис etет Раид, домаќин на Новата климата порта.

МНОГУ ПРИЧИНИ ЗОШТО ДА ГО ИСПОВИМЕ СЕЛО ЕЛИОС

Секое лето, loversубителите на Елиос посетете го за да уживате во прекрасното море, удобно сместување, добра традиционална трпеза во кафаните и забава во кафулињата.

Село скопје, Елиос Ноо Клима, скелети, нео клима, скопски села

Покрај тоа во Нео климата, има игралиште за мали гости, како и игралиште за кошарка и фудбал. Има бензинска пумпа во с Елиос, за полнење гориво, локална автобуска постојка и такси. Селото има мини маркет и сезонски продавници.

Неодамна е поставена марина во Нео климата пристаниште. Таму имате можност да го прицврстите вашиот брод.

историјата на нео- климата

Населбата Нова климата беше создаден само во 1981 година. Мештаните решија да се преселат на морскиот брег за да развијат повеќе туристичка населба. Покрај тоа, големиот земјотрес што се случи во 1965 година скоро го уништи селото Клима за Палио, каде што живееле дотогаш. Причините што ги поттикнале жителите на Клима за Палио да се пресели се уништувањето на селото од земјотресот, постојаните одрони и желбата на луѓето да бидат блиску до морето.

палио клима село скопли, скопски села

Клима за Палио е оддалечено 3 км Елиос. Посебна карактеристика е неговиот камен куќи. Во последниве години повеќето луѓе ги реновираа своите домови.

каде името елиос доаѓа од

Скопелос е остров полн со легенди. Бестрашната жена пират Адрина, Принц Стафилоси Свети Ригинос. Секое име крие дел од интересната историја на островот. Дел од оваа приказна е живописното Елиос.

Легендата поврзана со Елиос тврди дека пред околу 800 години во Скопелос се појавил страшен змеј кој ги убил островјаните. Никој повеќе не можеше да живее во Скопелос. Се надеваме дека Свети Ригинос информирал за оваа трагична ситуација, дошол во Скопелос и го уништил чудовиштето.

Елиос Ноо Клима село скопли, скопски села

Брегот на Елиос го доби своето име кога Свети Ригинос слета на Скопелос, пронајден во областа Нео Клима и извика: „Каде во Божјата милост (Елеос) е чудовиштето “.

НЕО КЛИМА- ПЛАЖА ЕЛИОС

Плажа на Нео климата - Елиос се протега по населбата, веднаш до пристаништето. Освен тоа, недопрениот пејзаж за убавина е полн со камчиња, мали и големи, син морски песок и борова зелена боја.

Плажа Скопелос Елиос, нео климатски село, скопски села

Организираната плажа на Нео климата - Елиос има шезлонги и чадори кои главно ги обезбедуваат таверните на плажа и кафулињата.Плажа Скопелос Елиос, нео климатски село, скопски села

Покрај тоа, водите се кристално чисти, а образецот останува константен, како и на сите плажи во Скопело, борови дрвја кои искоренуваат скоро во морето.

ХОВОЛО BEACH

За да се постигне Ховоло Плажа, ќе треба да пешачите во карпеста област. Наградата за оваа мала мака доаѓа до вас кога ќе ја погледнете убавината на Ховолос. За твоја информација, Ховоло Плажата е изгласана во 2016 година како 8-ма најдобра грчка плажа. Исто така, конкретната плажа се најде на листата на 17 најубави на Телеграф плажи во Грција.

 

Згора на тоа, Ховоло плажата има егзотична убавина комбинирајќи го ситниот песок со белите карпи и кристално тиркизните води опкружени со борови шуми.

Ховоло плажата не е организирана, но само неколку метри оддалечена е таму"Мадалаки Бич бар".

скопје, холоолошки плажа, нео климатски елиос скопје, скопски села

Пешачење внатре Нео клима

Селото од Нео клима е под низа волшебни планини покриени со борови. Всушност, ако сакате планинарење тогаш сте на совршено место.

Некои од патеките се обележани. Треба само да ги прашате луѓето од Елиос да ве идентификуваат за најсоодветните патеки. На крајот на краиштата, тие ги знаат до секој детал маршрутите кои вреди да се одат од нив Нео клима село до шума.

елио нео климатски скопли, пешачки скопли, скопски села

Има некои многу интересни патеки на антички кози кои достигнуваат доста високо горе Елиос. На крајот од овие патеки, ќе уживате во прекрасен поглед на огромниот океан и околните острови.

Затоа, проверете дали ја имате потребната опрема и носите соодветни чевли. Бидете сигурни да донесете многу вода, цврста храна, и вашето атлетско расположение и вашата авантура започнува.

ДЕЛФИ МОUNНО

Скопелос има две големи планини, Делфи и Палуки. Делфи е највисок со надморска височина од 680 метри. Некој би рекол дека Делфи доминира на хоризонтот и е видлив од повеќето области на островот. Како што веќе споменавме, покриен е со борова шума. Планината Делфи е достапна само пеш. Искусниот планинар сигурно ќе ужива во искачувањето до Делфи и ќе му се восхитува на прекрасниот поглед од 360 степени на Скопелос. Сепак, треба да знаете дека ова покачување е исклучително тешко и мора да се почитуваат сите неопходни безбедносни мерки.

Нуркање на нео клима - елиос

Скопелос е од голем интерес и за секторот за нуркање. Самото морско дно предизвикува истражување. Има дури и потонати бродови за посета.

Затоа функционира целосно организиран нуркачки центар на островот Скопелос. Skopelos Dive се наоѓа во Панормос во Адрина Хотел на плажа. Ја обезбедува сета потребна опрема и знаење. Можете дури и да добиете сертификат за нуркање ако навистина одлучите.
скупелоски нуркачки нуркачки центри за нуркање, спортови нуркачи, хотел на плажа на адрина

Некои екскурзии „нуркачки“ започнуваат од пристаништето Нео клима.

вкусни ХРАНА IN НЕО КЛИМА - ЕЛИОС

At Нео клима, ќе најдете таверни ресторани што се грижиме за сите вкусови. Постојат традиционални риби таверни во пристаништето, кои служат и готвени јадења и месо на скара. Тоа е капетанот Спирос таверна, Вангелис таверна, и Манолис таверна.

За да го јадете познатиот грчки сувлаки, посетете ја скарата Никос ту Рали. Најдобрите срца кои бараат посебно „јадење“ треба да одат во таверна ципурадико на Тасос.

Покрај тоа, за попрепознатливи вкусови посетете ја Oasis ресторан и Ховоло 5 Платанија ресторан.

Генерално, храна in Нео клима ќе ве направи среќен!

Скопелос Елиос Ново климатско село, скопски села

ВРЕМЕ ЗА ЗАБАВА IN нео Клима - Елиос

Освен прекрасната локација, волшебното плажи, и добро сварениот храна in Нео клима, Село Елиос ви нуди моменти на релаксација и забава.

Не пропуштајте кафе, а пијат, или летен коктел на кул Мадалаки Кафе, бар на плажа !!

Друго место за посета е алтернативниот вински бар Палатаки. Топло опкружување, релаксирачка музика, разновидни пива, вино и коктели, а ако сте гладни обилен бургер секако ќе ви го задоволи апетитот.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво