Пита со сирење „Скопелос“ - традиционален рецепт

СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ПИЕ, СКОПЕЛОС СТРИФТИ ЧЕСЕ ПИЕ, ТВИСТИНА СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ПИЕ, ТРИДИЦИОНАЛНА ЧЕША ПИЕ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ЧИЕС ПИЕ РЕКИПИ, СПИРАЛНИ ОБЛИКИ ЧИЕ ПИТ НА СКОПЕЛОС, ТРАДИЦИЈА ХРАНА ВО СКОПЕЛОС, АДРИНА TAVERN, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ТРАДИЦИОНАЛНО ЧИСЕ ПИС НА СКОПЕЛОС 

Добредојдовте на островот Скопелос. Подгответе се да поминете прекрасен празник и да се запознаете со традиционалната кујна на Скопфелос. Строфеста пита со сирење на Скопелос е доминантен традиционален рецепт на островот. Посебна карактеристика на автентичната пита од сирење Скопелос е нејзината форма на спирала, облик на полжав. Традиционалната пита со сирење на Скопелос треба да биде извиткана, пржена со многу тенок лист, секогаш да се врти за рака. 

пита со скопело сирење, виткано сирење пита скопело, стрипти пита скопје, традиционални производи

Неговиот вкус е непобедлив. Факт е дека никогаш порано не сте пробале ваква пита бидејќи се базира на стар традиционален рецепт на Скопелос. Извртена пита со сирење е уживање што ќе го добиете. Таа е идеална за сите часови на денот. Како појадок, закуска или како главен оброк, како ручек или вечера.

пилешка сирење од скапело, скопје сирење, традиционални производи

Сепак, не е случајно што питата со сирење Скопелос е заштитен знак на островот. И крцкавиот рачно изработен чаршаф и сирењето од козјо млеко завршуваат во вкусна комбинација.

Не треба да го напуштате Скопелос од која било причина, без да ја вкусите автентичната, традиционална, пита со сирење од стрипти. Верувајте ни… ќе го сакате !!!

СЕКЕРТИТЕ НА СКОПЕЛОС ПЕШЕ ПИЕ

Тајната на успехот на традиционалната пита со изопачено сирење од Скопелос лежи во нејзините вистински локални состојки и правилното пржење што доведува до нејзината светла златна нијанса.

пита со скопело сирење, виткано сирење пита скопело, стрипти пита скопје, традиционални производиБрашно, екстра девствено маслиново масло и локално козјо сирење. Едноставноста на традиционалните состојки му дава престиж на автентичниот рецепт на питата со сирење. Чисти локални производи на островот кои можете да ги вкусите во секој залак.

Отворањето на листот со сукало игра многу важна улога во успешното извршување на традиционалниот рецепт. Листот треба да се отвори само со тркалачки игла. Потребно е време, уметност и секако трпение. Бидејќи листовите треба да бидат доволно тенки, но не толку за да не се скршат во тавата.

Треба да обрнеме внимание и на правилното пржење на питата со сирење стрифти Скопелос бидејќи тоа е дел од тајната за сигурен успех. Маслото во нашата тава треба да биде екстра девствено маслиново масло и на вистинска температура.

Маслото треба да биде многу во нашата тава. Веднаш штом извртената пита со сирење ќе влезе во тавата ќе почне да отекува како крофна. Дури и мали меури треба да се формираат во тестото.

Кога е подготвена, најдобро е малку да се исцеди. И не заборавајте дека автентичната пита со сирење на Скопелос се служи топла.

ИСТОРИЈАТА НА СКОПЕЛОС ТВИСТИНА ПЕША ЧЕШ 

Традиционалната пита со сирење на Скопелос значително се разликува од пити што ги наоѓаме во сите други делови на Грција. Разликата главно се заснова на нејзината форма (облик на полжав) и пржење.

Приказната за автентичната пита со сирење Скопелос потекнува од соседниот остров Северни Споради, во Алоннисос.

скупели мали чамци, микро бродоградба на скоплиВо старите денови, овчарите од Алонисос морале да одат на малите соседни острови (Перистера, Кира Панагија, Гиура) за да се грижат за козите што живееле таму. Очигледно, во тие години немаше современи удобности, дури ни моторни чамци.

Така, нивното патување траеше неколку дена и луѓето мораа да имаат доволно храна и набавки со нив. Главните залихи беа брашно, маслиново масло, вода, суво сирење и тава.

И така започнува… Така започна драгоцениот автентичен рецепт на пита со сирење од Скопелос.

Рецептот отпатува до Скопелос со жените од Алонисос. Некои ја имаа таа среќа да дојдат како невести, а некои да берат маслинки.

ТРАДИЦИОНАЛНА РЕЦИП НА СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ПЕР- РЕЦИПНИ ВАРИАЦИИ

Со текот на годините, рецептот за традиционалната пита со сирење Скопелос се промени. Сега се направени многу варијации, со многу мешавини во неговите основни состојки. Сепак, мора да запомните дека автентични состојки се брашното, водата, екстра девственото маслиново масло, козјото сирење и тоа е тоа.

пилешка пиперка од скопје, извиткано сирење пита скопело, млеко пита скопело, традиционални пити на скопли

Дури и во Скопелос, основниот рецепт еволуираше. Покрај сирењето, додаваат спанаќ, зеленчук, кромид, слатка павлака за пециво, чоколадо и други видови. Така, имате можност да вкусите вкусни пити со тревник, обилни пити со спанаќ, вкусни пити со кромид, како и вкусна млечна пита и неодолива чоколадна пита.

Но, сите пити секогаш се замесуваат со традиционалниот лист за пита и се пржат правилно. Како и да е, до сега сте сфатиле дека голем дел од вкусноста лежи во отворањето на листот за пита.

РЕЦИПИ НА СТРИФТИ ЧЕША ПИЕ НА СКОПЕЛОС

Доколку сакате да ја испробате среќата во готвењето, подолу се некои од најпопуларните и едноставни рецепти за традиционалната пита со сирење на Скопелос.

Тие се рецепти на Адрина ресторани ( Адрина Хотели), Аргиро Барбаригу и Акис Петрецикис.

Со среќа!

СКОПЕЛОС ЧИСЕ ПИЕ - ТРАДИЦИОНАЛНА РЕЦИП Адрина ресторани
( Адрина Хотели)

Подолу погледнете го рецептот на нашата традиционална пита со сирење, еден од највозбудливите традиционални рецепти во Скопелос.пита со скопело сирење, виткано сирење пита скопело, стрипти сирење пита скопело, традиционални производи, адрин таверна

 • Првото нешто што го правиме е да го ставиме обичното брашно во сад и да додадеме екстра девствено маслиново масло и малку сол. Почнуваме да ја месиме смесата додавајќи малку вода по потреба додека тестото не стане меко.
 • Потоа, тестото го сечкаме на две топчиња и ги оставаме да одморат 15 минути.
 • Во друг сад додаваме фета сирење и малку бибер. Сирењето го дробиме со вилушка.
 • Следно, тезгата ја посипуваме со пченкарно брашно и еден лист виткаме во ролат, премачкајќи го со маслиново масло. Потоа на површината на листот го ставаме издробеното сирење.
 • Потоа, ги превртуваме топчињата за тесто на листот и ги обликуваме како полжав.
 • Ги пржиме во тава (средна топлина) со екстра девствено маслиново масло додека не добијат светло златна боја.
 • Ние ги исцедуваме питите на хартиени крпи, ги ставаме на чинија и ги сервираме топло.
ПОК СКОПЕЛОС ЧИСЕ - ТРАДИЦИОНАЛНА РЕЦИП, Аргиро Барбаригу

Состојки

Тесто: 500 грама брашно, 1/2 чаша маслиново масло, 1 лажица оцет, 1 лажица масло. сол, млака вода (онолку колку што е потребно)

Полнење: 400 гр фета сирење, свежо мелен пипер

Пржење: многу маслиново масло

Отворете го листот за пита: дополнително брашно

Метод

пиперка од скелелос, виткано сирење пита скопело, стрипти сирење пита скопелос, адрина тавернаТрадиционалната пита со сирење Скопелос се прави во тава и се служи со мед. Најпрво го посипуваме фета сирењето со доволно бибер.

Во голем сад изматете ги и месете ги сите состојки за листот додека не се формира мазно тесто. Ставете го во садот, покријте го со кујнска крпа и оставете го да се одмори половина час.

Поделете го тестото на 4 еднакви парчиња. На развлечена клупа, отворете го секое парче на многу тенок лист.

Површината посипете ја со маслиново масло. Посипете со кришки фета насекаде. Свиткајте го листот наспроти, процедете го тестото и извртувајте го во полжав.

На врело маслиново масло пропржете ја питата со сирење Скопелос да се зарумени од двете страни.

Оваа традиционална пита со сирење на Скопелос може да се замрзне пред да се пржи и да се чува за неколку месеци.

Истурете ја пита со сирење додека излегува од тавата со мед од мајчина душичка.

СКОПЕЛОС ЧИСЕ ПИЕ - ТРАДИЦИОНАЛНА РЕЦИП, Акис Петрецикис

Состојки

Тесто: 500 гр меко брашно + екстра за отворање, 2 средни јајца, 2 лажици. маслиново масло, 1 лажица масло. оцет, од бело вино, 150-200 гр. вода

Пополнување: 400 гр парче, 200 гр. гријер, 1 средно јајце, бибер

Послужување: мед, семе од сусам, лисја од нане, свежо

Метод

Во сад, додадете ги сите состојки за тестото. Мешајте рачно или со миксер додека не создадете меко тесто што се оддалечува од страните на садот.

пиперка од скелелос, виткано сирење пита скопело, стрипти сирење пита скопелос, адрина тавернаКога е подготвено, ставете го настрана да се одмори 30 минути.
Решетката на фета и грујре во сад.
Додадете ги јајцето и биберот. Измешајте и тргнете настрана.
Кога тестото се одмори, тестото истурете го во тенок лист, користејќи малку брашно за да ви помогне.
Исечете ја надолжно во ленти од 8-10 см што можете да ги превртите.

Секоја лента намачкајте ја со маслиново масло и додадете малку од смесите со сирење. Виткајте ја секоја лента што го затвора филот и потоа извртувајте за да создадете вител. Секоја пита со сирење пропржете ја 8-10 минути на врело масло на средна топлина, додека не порумени од двете страни.

Префрлете ги на хартиени крпи за да се исцеди од вишокот масло. Послужете со мед, сусам и листови од нане.

СКОПЕЛОС ПОЧЕТНА пита и калории 

Нутритивната вредност по порција е 367 калории.

КАДЕ ДА ГО РАБОТЕ СКОПЕЛОССКА ПИРА ЗА ДОМ

Сигурно е дека ќе станете зависни од неодоливиот вкус на пита со сирење Скопелос!

Без оглед колку често јадете чизми за време на вашиот одмор нема да биде доволно.

Затоа ви ги обезбедуваме најдобрите добавувачи на пита со сирење Скопелос за да ја однесете дома!

 1. „Спора“ ianанис Зервас, 2 км ЕО Скопелос, Тел: +30 2424024860
 2. Оранија (Нина) Колцидис, Тел: +30 2424024774
 3. „Нисиотиса“, сјај Скопелос, тел.: +30 24240 34350
 4. Агро-туристичка асоцијација на жени „Глосиотиса“, сјај Скопелос, тел.: +30 24240 33224

СОВЕТ: Подобро да купите пита замрзнато сирење отколку свежа.

КОГА ДА ГО ПОБЕИ НАЈДОБРИ СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ПИТ

Скопелос, традиционална пита со сирење се служи каде било во Скопелос. Гостинот може да ужива во пити со сирење за појадок за ручек, за вечера... за целодневна и ноќна ужина... топла... ладна... на море... буквално насекаде. На крајот на краиштата, Грците го сакаат и фета сирењето и исклучителниот вкус на питата.

Сите ресторани Таверни, дури и кафулињата во Скопелос Хора служи традиционална пита со сирење.

Покрај тоа, какво и да е село или плажа што ќе го посетите во Скопелос, каде и да одите, извитканата пита со сирење е лидер во сите менија.

Ви предлагаме да пробате автентично скрипче од школки на Skopelos на Адрина ресторани во прекрасен Панормос и Михалис во заслепувачката земја на Скопелос

АДРИНА Таверна

Адрина Таверна се наоѓа во 4 везди Адрина Beach Hotel, во Панормос

Посета на Адрина Таверна ресторан е достапниот луксуз што треба да си го подарите за време на вашиот летен одмор.Адрина таверна скопје, Адрина плажа хотел скопје, Адрина хотели скопели

 

Локацијата на Адрина таверна е идилична, над брановите со поглед на убавото Панормос и Егејот. Услугата е професионална.

At Адрина Таверна, ќе уживате во автентични традиционални вкусови, добро зготвени оброци, кул салати, свежа риба и морски плодови. Специјалитетот на Адрина Таверна е шпагети од јастог и скорпија.

Вкусната пита со сирење Скопелос е најдобриот начин да го започнете вашето патување со вкусови. Овде ќе уживате во автентичниот рецепт на пита со сирење Скопелос. Разликата лежи во исклучително крцкавиот лист и традиционалниот фил.

Ако никогаш не го промашите десертот во вашите оброци, тогаш треба да ја пробате и Исклучителната пита со млеко !!!

Михалис

Продавницата на Михалис со автентични пити Скопелос се наоѓа во живописната Хора на Скопелос.

Питите Михалис беа отворени во 1991 година. Оттогаш, тие останаа верни на традицијата и квалитетот, развивајќи ги своите рецепти.пилиња со сирење од миксел од сирење, продавница за гребени од микели, традиционални пити од гребени

Освен традиционалната пита со сирење од Скопелос, ќе вкусите пити исполнети со крем за печиво. спанаќ, пилешко, шунка и сирење, кромид, како и чоколадо!

 

Пробајте ја пита со сирење „Скопелос“ и откријте го највкусниот традиционален рецепт од сите Скопели!

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво