ШТО ДА КУПУВАМЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, СПИСОК ЗА КУПУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС, РАБОТИ ДА КУПУВААТ ВО ГРЦИЈА, ТУРИСТИЧКИ ПРОДАВНИЦИ СКОПЕЛОС, УНИКАТНИ ГРЧКИ СУВЕНИРИ, СОВРШЕНИ ГРЧКИ СУВЕНИРИ, ПАТУВАЊЕ СОВЕРНИ СУВЕНИРИ, Патувања, НАЈДОБРО КУПУВАЊЕ НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, ОТКРИЈТЕ ГО ПАЗАРОТ СКОПЕЛОС, ОТКРИЈТЕ ЛОКАЛНА УМЕТНОСТ НА СКОПЕЛОС, ОТКРИЈТЕ ГИ ЛОКАЛНИ ПРОИЗВОДИ СКОПЕЛОС, ОБЛЕКА, РАЧНО изработен накит, рачно изработени КЕРАМИКА, КОСТИМИ ЗА ПЛИВАЊЕ, ПАРЕОС, СКОПЕЛОС ХОРА, НОВО ПРИСТАНИЕ, СТАРО ПРИСТАНИЕ, СКОПЕЛОС на плажите, SKOPELOS MAMMA MIA, SKOPELOS ХРАНА, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Што да купите во Скопелос

Работи што можете да ги купите само во Скопелос

Посетата на Грција е секогаш безвременско и уникатно искуство, а камоли грчките острови. Скопелос е еден од островите што дефинитивно треба да го посетите барем еднаш. Ќе бидете воодушевени од плажи, неверојатните работи што ќе ги сретнете, восхитувачката историја и едноставноста на вкусната грчка кујна по целата грчка гастрономија имаат врвни медитерански јадења.

Скопски локални производи геракиско козјо сирење катики ламотири трахана млеко

За да продолжиме, Скопелос е глобално познат како островот зелен на синиот. Всушност, тој е еден од најзелените острови во Грција и Егејското Море. Овој прекрасен остров на Северните Споради се одликува со прекрасни плажи, музеи, и споменици, како и богата историја полна со митови.

што да купите во Скопелос, грчки сувенири, керамика, локална уметност, шопинг листа

 

Но, сите горенаведени не се единствените придобивки на Скопелос. Со долга традиција на локална уметност (грнчарство, керамика, микро бродоградби, сликарство), локални производи со одличен квалитет, пазар во развој и обичаи и традиции кои се живи дури и денес, Скопелос нуди многу повеќе од обичните магнети за фрижидери и чамци и реплики од школки за купување за сувенири. Нема да се вратите дома само со некои вообичаени грчки сувенири, кои исто така ќе го освежат ентериерот на вашата куќа.

Список за купување skopelos, што да купите, грчки сувенири

Крајот на празниците е секогаш тажен и создава чувство на носталгија. Значи, кој е подобар начин да сте направиле купувања при враќање што ќе ве потсети на омиленото место што сте го посетиле и ќе го освежи вашето расположение?

 

 

На враќање дома требаше да го направите соодветниот шопинг. Скопелос е посебен остров, а исто така се и сувенирите и подароците што ќе ги земете со себе. Разновидноста и разновидноста на сувенирите ќе ве воодушеват. Локалните уметнички предмети не се само украсни, туку и утилитарни. Локалните гастрономски производи не смеат да недостасуваат од вашата шопинг листа.

Грчки сувенири на Скопелос

Подолу има некои сувенири и предмети, кои можете да ги купите само во Скопелос. Сувенири и работи без кои не можете да го оставите Скопелос.

керамика керамика

Керамика во Скопелос е уметност со долга традиција која останува жива. Всушност, керамиката е составен дел од културата на островот. Се уште има семејства на познати керамисти кои го одржуваат традиционалниот стил кој го направи керамика популарна. Додека, во исто време, нов уметници создаваат свои линии за керамика.

skopelos сувенири, туристички продавници, локална уметност, шопинг листа

Така, во Скопелос ќе најдете продавници за да купите автентични керамички уметнички производи. Ако сте во Грција, треба да ги купите добро познатите калинки (кои според грчката традиција нудат среќа), сините очи (кои го штитат злото око) и секако чамец. Исто така, освен оригиналните украсни парчиња, има и чинии за кафе, чинии и други специјални кујнски предмети.

Ако сакате да дадете нова изјава за вашата облека, тогаш треба да барате керамички парчиња накит.

Г. Никос Родиос и неговата ќерка Магда Родиу поседуваат Грнчарство Родиос. Нивното семејство е добро познато по својата традиција на керамика, и двајцата се одлични уметници, а сите парчиња се рачно изработени во нивната работилница.

Список за пазарење skopelos, грчки сувенири, што да купите

Амолој е уште една продавница што дефинитивно треба да ја посетите. Основачи се Елена и Никос Марку. Нејзината ќерка Димитра продолжува со рачно изработените и рачно насликани керамички креации.

skopelos сувенири, туристички продавници, локална уметност, шопинг листа

 

Последно, но не и најмалку важно, е студиото „Colors of Skopelos“. Сопственикот и уметник, од рачно изработените и рачно украсувачките креации, е Г. Лиз Мекги.

skopelos сувенири, туристички продавници, локална уметност, керамика, керамика

локална уметност и занаети

Ако видите старец како држи низа монистра, не се збунувајте. Тој ги има познатите грчки комполои, инаку грижи мониста. Тие обично се рачно изработени и беа популарни машки додатоци за релаксација во грчката култура.

шопинг листа, што да се купи во Скопелос, локална уметност

Поточно на островот Скопелос, кој исто така е многу познат по рачно изработените ножеви. Материјалите што се користат за изработка на ножеви се обично козји рогови за основата и даб или маслинка за обвивката. Денес, традицијата на ножеви со опсег е продолжена Г. Андонис Ампелакиас.

Производител на ножеви за ножеви Skopelos antonis ampelakias

локална МИКРО БРОДОГРАДБА

Микро бродоградба уметноста е уникатно парче од традиционалната уметност и култура на Скопелос. Микро бродоградба со едноставни зборови е изградба на помали дрвени чамци како минијатури.

Бродовите отсекогаш имале силно симболично значење во историјата на Грција. Всушност, во старите времиња Грците на Божиќ наместо дрво украсувале брод.

што да се купи во skopelos, локална уметност, сувенири

Тоа е уникатен сувенир што треба да го понесете со вас. Дрвени рачно изработени парчиња извонредна уметност направени во Скопелос. Дефинитивно ќе и даде уште еден престиж на внатрешната декорација на вашиот дом.

Г-дин Будалас Јанис и неговата ќерка Regina се познати по нивната единствена конструкција во микро бродоградба. Г. Данос ја практикува оваа оригинална уметност и во Скопелос.

што да се купи во Скопелос, локална уметност, микро бродоградба

локални производи

Најпопуларниот локален производ на Грција е „узото“. Узото одлично ги придружува мезете од морска храна и грчкото лето. Сепак, Грција, а особено Скопелос, имаат долга традиција на производство на вино датира од најстарите времиња. Кога сте во Скопелос, треба да ги вкусите и купите добро познатите “Вино Пепаритиос".

адрина хотели skopelos

Кралицата на кујната во Скопелос е традиционалната пита со сирење. Како што можете да разберете, неопходно е да се донесат некои парчиња дома.

Друг познат производ на Скопелос е медот. Старите Грци особено го почитувале медот и го нарекувале амброзија, што значи храна на боговите. Медот од Скопелос се произведува во зелената шума на островот. Освен медот, не пропуштајте да ги купите и неговите деривати како полен, матичен млеч, прополис и пчелин восок. Невозможно е да го оставите Скопелос без грчки мед во вашите торби.

што да купите во Скопелос, грчки сувенири

Маслиновото масло во Грција е едноставно најдоброто, откако го нарекуваат и „течно злато“. Тоа е задолжително во Грција уште од антиката, кога божицата на мудроста Атена и ја подарила маслинката на Атина. Во Скопелос, маслиновото масло е екстра девствено. Секако, заедно со маслиновото масло доаѓаат и вкусните маслинки во многу варијанти, Не заборавајте од која било причина да купите грчки маслиново сапун и други производи за убавина направени од маслиново масло.

skopelos com локални производи

Во Скопелос, тие имаат големо производство на одлични сливи повеќе од 2 века. Тоа е вообичаен елемент на нивните јадења. Се користи насекаде во многу различни варијации, како во главните јадења варени со месо, во слатки, во слатки со лажица (авгато), во џемови, десерти, сушени и ликери. што да се купи во Скопелос, локални производи

Имаат и разновидни различни џемови и слатки со лажица. Сувите билки се предуслов за купување, како и познатата „критама“ и туната во маслиново масло.

skopelos com шопинг листа на локални производи

Некои од најдобрите места во Скопелос за купување локални производи се Скопјелиса, Маслиново масло од семејството Антониу, Ktima Stamatiou, Lemonis продавници, Земјиште на Скопелос, Медитерански деликатеси, Пекара Кочилис, Г. Геракис, Кира-Лени, И Глиосиотиса.

накит

На островот Скопелос, ќе најдете разновиден рачно изработен грчки накит за купување на вашето патување. Како и да е, скапоцениот камен е секогаш вреден сувенир за враќање дома од одмор.

Накит за скапоцени камења „opанакопулос“ од Скопелос

Секогаш постои опција за традиционалните, обично сребрени или златни, обетки, нараквици, ѓердани и прстени дизајнирани со грчки симболи и секако морски елементи. Злото око и сината боја се стандарден избор за среќа!

skopelos сувенири, туристички продавници, додатоци, накит

Особено, во Место град Скопје, има многу одлични продавници со рачно изработени парчиња накит. Александрос, Кастро, Плумисти, Ѕанакопулос, Chroma, Алоја, Тие беа цветови, и многу други. Ве советуваме да бидете внимателни и да имате отворени очи за да откриете повеќе продавници за сувенири за уникатен грчки накит што веројатно нема да може да се купи на друго место.

облека и додатоци

Сепак, во Скопелос има многу продавници за облека и додатоци кои можете да ги најдете главно во главниот град на островот, но и во село Глоша. Летни фустани, за млади и стари дами (мајка и ќерка), рачно изработени чанти, парео, кардигани, морски додатоци како крпи за плажа и чанти за плажа и уникатни грчки сандали.

Skopelos kalimera облека додатоци за деца

Секако, освен продавници за женска облека и додатоци, има и продавници за мажи и деца. Комплетен пазар кој ќе ве остави целосно задоволни.
Ќе купувате предмети за да ја освежите вашата летна гардероба, но ќе можете да правите и прекрасни подароци за пријателите. Сите ценат маица или дури чанта на која пишува Грција и го покажува грчкото сонце.

Продавница за додатоци за убавина во Армонија во Скопелос

Некои продавници за посета Скопелос Хора се Калимера, Тие беа цветови, Армонија, Детска мода на Petite Etoile, КО и Ритас ИдејаКастро, Плумисти, Елеганција Рачно изработени чанти, и многу други.

Покрај тоа, има многу туристички продавници, како и продавници за подароци за да го поминете вашето време и да купите сувенири во кои ќе бидете вљубени.

Предмети од локална уметност со повеќекратна употреба, подароци, ножеви, фотографии, шолји, чаши, магнети, разгледници, крпи за плажа, облека, додатоци, капи, сандали и така натаму.

Откако ќе го посетите Скопелос секогаш ќе ви биде во срцето, купете сувенири што ќе ги имате во вашата куќа во текот на целата година. До следното лето...

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво