Што треба и не треба на островот Скопелос за време на летните одмори

SKOPELOS DO'S AND DON'S, SKOPELOS DO'S, SKOPELOS DONT'S, ЛЕТЕН ОДМОР НА СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, ПРАЗНИЦИ СКОПЕЛОС, ЛЕТНИ ПРАЗНИЦИ, ЛЕТО НА ОСТРОВ СКОПЕЛОС, ОСТОВ СКОПЕЛОС СПОРАДИ,, СКОПЕЛОС зајдисонце, СКОПЕЛОС на плажите, АДРИНА Хотели, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКИЈАТОС СКОПЕЛОС, ПАТУВАЊЕ ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Што треба и не треба на островот Скопелос за време на летните одмори

Кога го посетувате островот Скопелос во лето, има неколку работи што треба да ги правите и некои работи што треба да ги избегнувате за да имате пријатно искуство.

Фотографија на плажите на Скопелос

Еве неколку што треба и што не треба за вашето патување на островот Скопелос:

Дали:

 1. Истражуваат плажи: Скопелос е познат по своите зачудувачки плажи, затоа погрижете се да поминете време во истражување и уживање во нив. Некои популарни плажи вклучуваат Стафилос, Веланио, Агнонтас, Limnonari, Панормос, и Милан, Костен, Ховоло. Направете максимум од тоа колку е лесно да ги посетите сите различни плажи. Всушност, секој ден би одбрале различна плажа доколку ја посакате.
 2. Посетете Скопелос Хора: Место град Скопје, главниот град на островот, има шармантен стар град со тесни улички, бели куќи, и живописен цркви. Прошетајте низ градот и потопете се во неговата убавина.

 3. Пробајте ја локалната кујна: Искористете ја вкусната грчка кујна на островот. Скопелос нуди различни традиционални таверни и ресторани каде што можете да уживате во свежа морска храна, локални сирења и други грчки специјалитети. Фотографија на плажа Скопелос Агнонтас
 4. Одете на патување со брод: Островот Скопелос е опкружен со кристално чисти води, затоа искористете ја можноста да одите на патување со брод. Можете да ги истражувате скриените заливи, да нуркате, па дури и да ги посетите соседните острови како Алонисос или Скијатос.
 5. Искусете ја локалната култура: Скопелос има богато културно наследство, затоа обидете се да се вклучите во локалната култура. Посетете традиционални фестивали, посетете ги локалните музеи, и да научат за историјата на островот. Традиционална носија на Скопелос

EXTRA DO

Дали треба да го видам зајдисонцето во Скопелос?

Апсолутно! Гледањето на зајдисонцето во Скопелос е магично искуство кое не смее да се пропушти. Островот Скопелос нуди неколку зачудувачки места каде што можете да уживате во неверојатниот поглед на зајдисонцето што го одзема здивот. Еве неколку препораки:

 1. Плажа Панормос: Плажа Панормос е познат по својата природна убавина и мирна атмосфера. Најдете удобно место на плажата, седнете и гледајте како сонцето го бои небото со живописни бои додека заоѓа над Егејското Море. Воздушна фотографија на Скопелос Бло
 2. Село Агнантас: Агнонтас е шармантно рибарско село на југозападниот брег на Скопелос. Упатете се кон пристаништето и најдете место за уживање во зајдисонцето додека ги набљудувате малите рибарски чамци кои нежно се лулаат во водата. плажа skopelos com agnontas
 3. Село Глуша: сјај е живописно село сместено на врвот на ридот, кое нуди панорамски поглед на морето и околните пејзажи. Најдете пријатно кафуле или таверна со тераса и опуштете се додека сте сведоци на заоѓањето на сонцето зад хоризонтот. Села на скопјес Грлса воздушна фотографија
 4. Плажа Кастани: Плажа Кастани стекна слава како една од локациите за снимање на филмотMamma Mia!Оваа прекрасна плажа нуди златни песоци и кристално чисти води. Сместено на западниот брег на островот, тоа е совршено место за гледање на сонцето како исчезнува под хоризонтот.
 5. Место град Скопје: Самиот град нуди различни гледишта од кои можете да уживате во зајдисонцето. Талкајте низ тесните улички и најдете гледна точка со поглед на морето, како на пр замокот на Скопелос или едно од шармантните кафулиња во градот.skopelos com Chora град панорамски
 6. Хотели на Адрина: Гледање на зајдисонце од Адрина Хотели на островот Скопелос е фантастичен избор. Адрина Хотели е познат по своите најдобри локации и прекрасни погледи. Еве како можете да уживате во зајдисонце од Адрина Хотели:
  1. Хотел Адрина Бич: Адрина Beach Hotel нуди идеално место за да го видите зајдисонцето. Опуштете се на терасата на плажата на хотелот, земете освежителен пијалок пијат од барот и гледајте како сонцето го бои небото со бои што го одземаат здивот над мирните води на Егејското Море.
  2. Adrina Resort & Spa: Adrina Resort & Spa се наоѓа на ридот, обезбедувајќи панорамски поглед на морето и околниот пејзаж. Најдете удобно место на терасата на одморалиштето, покрај базенот или на вашиот приватен балкон и уживајте во хипнотизирачкиот поглед на зајдисонце додека сонцето тоне под хоризонтот.
  3. Вили Adrina Resort & Spa: Ако престојувате во една од вили at Адрина Resort & Spa, можете да го имате луксузот да го гледате зајдисонцето од вашата приватна тераса или балкон. Испијте чаша вино или уживајте во вкусна вечера додека сте сведоци на природната убавина која се расплетува пред вашите очи.

 

на Хотели на Адрина својствата се познати по нивното внимание на деталите и по тоа што обезбедуваат спокојна атмосфера, што ги прави совршени локации за подобрување на вашето доживување при гледање зајдисонце. Задолжително проверете кај персоналот на хотелот за какви било конкретни препораки или гледишта за имотот што нудат исклучителни погледи на зајдисонце.

Снимајте ги магичните моменти со вашите најблиски, опуштете се и дозволете убавината на зајдисонцето на Скопелос да создаде трајни спомени за време на вашето остане at Адрина Хотели.

Не заборавајте да го проверите локалното време на зајдисонце и да пристигнете малку порано за да обезбедите добро место. Земете освежување пијат или закуска и уживајте во спокојството и убавината на моментот додека сонцето се спушта под хоризонтот, фрлајќи топол сјај над островот Скопелос.

skopelos хотели адрина плажа зајдисонце

Не:

 1. Не фрлајте ѓубре: Важно е да се почитува животната средина и да се одржува чист островот. Правилно фрлајте го ѓубрето и избегнувајте да оставате отпад зад себе, особено на плажи.
 2. Не заборавајте за заштита од сонце: Скопелос може да стане многу жешко во текот на летните месеци, затоа погрижете се да се заштитите од сонцето. Носете крема за сончање, капа и остане хидрирани за да се избегнат изгореници од сонце и топлотен удар. skopelos com glisteri glisteri плажа организирани плажи
 3. Не ја потценувајте топлината: Грчките лета може да бидат врел, затоа преземете мерки на претпазливост за да се заштитите од жештините. Избегнувајте прекумерно изложување на сонце, остане хидрирани и бараат сенка во најтоплите часови од денот.
 4. Не очекувајте дивина ноќен живот: Скопелос е повеќе познат по својата природна убавина и спокојство отколку по својата ноќен живот. Ако барате живописна сцена за забава, можеби е подобро да го посетите блискиот Скијатос.
 5. Не ги игнорирајте локалните обичаи: Запознајте се со локалните обичаи и традиции за да покажете почит кон локалното население. На пример, вообичаено е да се поздравуваат луѓето со пријателска „калимера“ (добро утро) или „калиспера“ (добра вечер).
 6. Не брзајте: Скопелос е место за опуштање и релаксација. Избегнувајте брзање низ вашата маршрута и одвојте време да ја цените мирната атмосфера и природната убавина на островот.
 7. Не очекувајте брза услуга: Грчката култура има тенденција да биде порелаксирана и да се услужи ресторани а продавниците може да бидат побавни во споредба со другите земји. Прифатете ја опуштената атмосфера и уживајте во можноста да се опуштите.Стокфелос Адрина Ресорт Спа Хотел Фото
 8. Не заборавајте да проверите за какви било специфични упатства или ограничувања поврзани со COVID-19, доколку ги има, или кои било други локални регулативи пред да патувате на островот Скопелос.
 9. Не дозволувајте исто така многу луѓе знаат сè за тајните на прекрасниот остров Скопелос. Чувајте ја целата оваа магија за нас!!!!!

Уживајте во вашето патување!

 

 

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво