СКОПЕЛОС СВЕДНИЦИ, МЕСТА ЗА ПОСЕТУВАЊЕ, СКОПЕЛОС ЗЕЛЕНО НА СИНО, ЛЕТО СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ СКОПЕЛОС, МАМА МИА СКОПЕЛОС, МЕСТА ЗА ПОСЕТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, АИ ЏИАНИС КАСТРИ, ПАНАГИТСА ПИРГО, МАНАТЕРИИ, АДРИНА Хотели НА СКОПЕЛОС Островот, СКОПЕЛОС ДИВЕ ЦЕНТАР, на плажите SKOPELOS, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS, БЛОГ СКОПЕЛОС

10 СТОПИ ДА НАПРАВИШ ВО СКОПЕЛОС

СВЕДНИЦИ ВО СКОПЕЛОС

Откријте ги топ 10-те дестинации што мора да ги видите во Скопелос, најзелениот остров во Егејското Море. Има интересни глетки во Скопелос. Многу величествени места за посета.

Тој ianанис at Кастро

ai giannis kastri skopelos, agios ioannis kastri skopelos, ai giannis skopelos, место за посета

Прекрасната живописна капела на Тој ianанис in Кастро стана популарен по холивудскиот филм Mamma Mia!. Таму се венчаа протагонистите на филмот Мерил Стрип и Пирс Броснан. Оваа мала капела ( Тој ianанис Кастри Скопелос) бил изграден во 18 век на карпест рид од 100 метри. За да стигнете до капелата треба да се искачите 106 скалила. Иако, блескавиот поглед на Егејското Море до Алонисос веднаш ќе ве надомести!

 

Еј Јанис кастрација Скопелос е еден од задолжителните разгледи во Скопелос.

тој гинис кастри скопелос, агиос Јоанис кастри скопелос, тој гигантски црковен скопје

СОВЕТ:   Тој ianанис Кастри Црквата Скопелос е оддалечена околу 30 километри од Место град Скопје. Потребни се 40 до 45 минути со автомобил за да стигнете таму.

Панагица на Пиргос

шеталишта во скопје, места за посета, панагица на пиргоси, скопјески хора

Панагица на Пиргос сега е регистрирана трговска марка на Скопелос. Да се ​​достигне Панагица од Пиргос ќе се искачите неколку скалила, но погледот веднаш ќе ве надомести. Од едната страна е огромното море, а од другата страна Скопелос Хора.

Внатрешноста на црквата на Панагица Пиргос е исто толку импозантен и убав како и целиот пејзаж. Црквата, која датира од 17 век, следи комплексен четиристепен крст-тип. Во затворен простор ќе им се восхитувате на иконите од 18 и 19 век.

панагица на пиргу скупело, црква панагица на пиргу, папагица хорско скопје, места за посета

ЕКСТРА:  In Панагица Црква, на работ од Скопелос Хора, се одржуваат свадби и крштевки.

Манастири

На прекрасниот остров Скопелос има околу 365 цркви манастири, како денови во годината. Повеќето од манастири се места кои треба да ги посетите. 123 цркви и 15 манастири се наоѓаат во и околу Место град Скопје.

Манастири на Скопелос Агиа Варвара Фотографија, манастири во скопје, места за посета

на манастири се градат на истакнати места со прекрасен поглед и сите имаат посебен архитектонски и историски интерес. Повеќето се на планината Палуки. Некои од нив се  Манастирот Сотирос, Агиа Варвара Манастирот и  Манастирот Свети Јован Продромос .

ЕКСТРА: Νне се особено пријателски расположени додека ја отвораат вратата за јавната понуда на локални деликатеси, лепчиња и амајлии. Секоја понуда од вас е добредојдена. Ќе најдете клима на посветеност, сочувство и љубов. 

Адрина Хотели

Адрина Хотели на островот Скопелос се синоним за достапен луксуз и одлична услуга за летни одмори. Тие се навистина дијаманти на островот Скопелос. Четири везда Адрина Плажа и пет ѕвездички Адрина Одморалиштето и бањата се атракции за туристите. 

Постои и една многу интересна легенда во врска со Адрина.

Хотел „Скопелос Адрина Бич“, хотели на скопските скрипти

Изградени почитувајќи го традиционалниот архитектонски стил и целосно во склад со природниот пејзаж, тие ветуваат дека ќе ви понудат уникатен празник. Адрина Хотели на островот Скопелос се наоѓаат во Панормос област.

Одличен појадок, организирана приватна плажа, одлична таверна, и ресторани, базени, област за играње, интегрирана бања се некои од услугите што ги нудат Адрина Хотели на островот Скопелос.

Скопелос Адрина одморалиште и Спа хотел, хотели на скопли за адрина

ЕКСТРА: Посета на една од Адрина Хотели ресторани треба да имате резервација.

Анатолија

Во Скопелос чука срцето на ребетико песните. Островот останува верен на своите музички традиции. Во Скопелос, всушност, не само што ќе слушнете познати песни, туку и некои ребетички ноти. Совршеното место за уживање во овој вид музика е Анатоли. Узеријата на познатиот музичар Јоргос Ксинтарис. Тој и неговите два сина Андонис и Тодорис ве водат на ребетико музичко патување. Бузуки, баглама, гитара, чисти гласови без микрофони. Анатоли е изградена на Скопелос Замокот нудат сон поглед. Анадоли е едно од местата за посета на островот Скопелос.

анатоли скопелос уцери, анатоли кастро скелелос, анатоли скопелос хора, анатоли ксинтарис скопели, места за посета

ЕКСТРА: Во Анадоли можете да возите или по обиколницата или пеш, следејќи прекрасна рута низ улиците на Скопелос, но и по скали.

СКОПЕЛОС ДИВЕН ЦЕНТАР

скупелоски нуркачки нуркачки центри, нуркачки центри, спортови нуркања, адрина плажа хотелски скопли, адрина

Нуркањето и нуркањето се популарни активности на вода. Активности кои ја комбинираат љубовта кон морето со истражување и авантура.

Морското дно на островот е исто така едно од знаменитостите во Скопелос.

Условите за нуркање и нуркање во Скопелос се идеални поради бистрината на водите. Нуркачите можат да се восхитуваат на убавината на морето и подводниот свет. На крајот на краиштата, Скопелос има богат подводен свет, како и бродоломот Кристофорос кој сега е достапен за нуркачите.

Во 2014 година, нуркачкиот центар беше додаден на морските активности на Скопелос.

Центар за нуркање во Скопелос се наоѓа во Пристаниште Скопелос и во  Адрина Хотел на плажа in Панормос.

скупелоски нуркачки нуркачки центри, нуркачки центри, спортови нуркања, адрина плажа хотелски скопли, адрина

ЕКСТРА: Добро обучените тренери ќе ве натераат да се чувствувате сигурни и да ги растерате сите сомнежи.

Плажа Кастани

Плажа Кастани е на оддалеченост од 15 км од Скопелос Хора. Плажата има ситни камчиња и бел песок. Костен е прекрасен залив со борови кои буквално се вкоренети во морето. Покрај тоа, зелено-сината сценска убавина создава некоја природна сенка. Плажата е волшебен пејзаж со убавина што го одзема здивот. Затоа, не е случајно што тука се снимени многу сцени од филмот „Мама Миа“. 

скопје, кастани, плажа, скопје, плажи, скопје, мама миа

Плажа Кастани е целосно организиран со чадори, лежалки, и Beach Bar кој организира прекрасни тематски забави во текот на летото. Општо земено сите плажи во Скопелос има величествена гледна точка.

 


 

ЕКСТРА: Ќе се чувствувате како холивудски протагонист, бидејќи овде се снимаат многу сцени на Mamma Mia.

Милан Плажа

Милан Плажата е веројатно најпопуларната плажа од сите плажи во Скопелос и за многу луѓе најубави. Оддалечено е од 14 км Место град Скопје. Покрај тоа, Милан нуди и егзотичен пејзаж со тиркизни води, мали камчиња и борова зелена боја за да ја комплетира прекрасната слика. Се одвојува голема карпа Милан Плажа на два дела. Лево, ќе најдете организиран Beach Bar, чадори, шезлонги и летни коктели! Додека семејствата обично ја претпочитаат десната страна. Всушност, таму има бар на плажа со игралиште.

Милија плажа скепели, милија скелети, скопски плажи

Наспроти Милан плажата е островот Дасија. Милан Плажата е погодна и за нуркање. Исто така постои и а таверна над плажа во случај да се чувствувате гладни.

ЕКСТРА: Зајдисонце, летни забави и чиста вода.

Limnonari Плажа

Limnonari Плажата се наоѓа на 10 км од Место град Скопје. Оваа плажа, како и сите плажи во Скопелос, е сонлив пејзаж со кристално чисти води и бел песок прегрнат со зелени борови дрвја. Всушност, легендата вели дека името на Лимнонарис го дал античкиот грчки бог на војната АРИС (лимни на грчки значи езеро). Така, езерото (лимни) на Арис се заљуби во оваа убавина. Друга верзија на името е малото езеро бидејќи речиси никогаш нема бранови во овој поток.

скелети на плажа Лимнонари, скелети за лимонари, скопски плажи

Limnonari е организирана плажа со две живописни таверни, Limnonari Таверна и Апанемо ресторан.

ЕКСТРА: Специјалното дно на плажата и калциумската плоча ќе ги најдете во плитките на плажата.

Плажа Веланио

Ако барате земен рај тогаш посетете го Плажа Веланио. Во Плажа Веланио пејзажот се состои од бистри води, бели камчиња и борови кои се издигнуваат до морето и се протегаат до брегот.

Аеро-фотографија на плажа Скопелос Веланио

Ова прекрасно место совршено комбинира бор и море. Всушност,  Плажа Веланио е официјално нудистичка плажа.

Плажа Веланио се наоѓа веднаш до Плажа Стафилос. Мора да преминете Плажа Стафилос а после карпата ќе ја најдеш. Згора на тоа, тоа е околу 4.4 километри од Место град Скопје.

ЕКСТРА: Тоа е единствената нудистичка плажа во Скопелос. Од сите плажи во Скопелос, на Плажа Веланио ќе пливаш гол. 

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво