Овој пост е достапен и на: Ελληνικά (грчките)

СКОПЕЛОС ОДГОВОРНИЦИ, места за посета, СКОПЕЛОС ЗЕЛЕНА НА СИНО, СКОПЕЛОС ЛЕТ, СКОПЕЛОС СЕКОРЕДНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС ΜΑΜΜΑ ΜΙΑ, СЛОБОДИ ЗА ПОСЕБНИ СКОПЕЛОС, АИ IANИНА Кастел, ПАНАГИТСА ПИРГО, МАНАТЕРИИ, АДРИНА Хотели НА СКОПЕЛОС Островот, СКОПЕЛОС ДИВЕ ЦЕНТАР, на плажите СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС БЛОГСПОТ, БЛОГИРА SKЕ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС БЛОГИ, СКОПЕЛОС БЛОГГЕРИ, СКОПЕЛОС БЛОГ

10 СТОПИ ДА НАПРАВИШ ВО СКОПЕЛОС

СЛЕДНИЦИ ВО СКОПЕЛОС

Откријте ги првите 10 мора да се види дестинации во Скопелос, најзелениот остров во Егејот. Има интересни разгледувања во Скопелос. Многу величествени места за посета.

Аи ianанис на Кастро

ai giannis kastri skopelos, agios ioannis kastri skopelos, ai giannis skopelos, место за посета

Прекрасната живописна капела на Тој ianанис in Кастро стана популарен по холивудскиот филм Мама миа ! Протагонистите на филм Мерил Стрип и Пирс Броснан се венчаа таму. Оваа мала капела (ai giannis) кастрација скопје) е изградена во 18 век на карпест рид од 100 метри. За да стигнете до параклисот, треба да се искачите на 106 чекори. Сепак, заслепливиот поглед на Егејското Море до Алонисис веднаш ќе ве надомести!

тој гигант кастрација скопје е едно од најзадолжителните разгледувања во Скопелос.

тој гинис кастри скопелос, агиос Јоанис кастри скопелос, тој гигантски црковен скопје

СОВЕТ: Ai giannis kastri skopelos црквата е оддалечена околу 30 км Место град Скопје. Потребни се 40 до 45 минути со автомобил за да стигнете таму.

Панагица на Пиргос

шеталишта во скопје, места за посета, панагица на пиргоси, скопјески хора

Панагица од Пиргос сега е а регистрирана трговска марка на Скопелос. Да се ​​достигне Панагица од Пиргос ќе се искачите на неколку чекори, но погледот ќе ве компензира веднаш. Од една страна огромното море и од друга страна Скопелос Хора.

Внатрешноста на црквата на Панагица Пиргос е исто толку наметнувачки и убав како целиот пејзаж. Црквата, која датира од 17 век, следи сложен крст-тип со четири нивоа. Во затворен простор ќе им се восхитувате на иконите од 18 и 19 век.

панагица на пиргу скупело, црква панагица на пиргу, папагица хорско скопје, места за посета

ЕКСТРА: In Црквата Панагица, на работ на Скопелос Хора, се одржуваат свадби и крштевки.

Манастири

На прекрасниот остров Скопелос има околу 365 цркви и манастири, како денови во годината. Повеќето од манастири се места што треба да ги посетите. 123 цркви и 15 манастири се наоѓаат во и околу Место град Скопелос.

Манастири на Скопелос Агиа Варвара Фотографија, манастири во скопје, места за посета

на манастири се градат на истакнати места со прекрасен поглед и сите имаат посебен архитектонски и историски интерес. Повеќето се на планината Палуки. Некои од нив се Манастирот Сотирос, Манастирот Агиа Варвара и Манастирот Агиос Јоанис Продромос.

ЕКСТРА: Νне се особено пријателски расположени бидејќи ја отвораат вратата за јавноста што нуди локални деликатеси, бухти и амајлии. Сите понуди од вас се добредојдени. Findе најдете клима на посветеност, сочувство и убов.

Адрина Хотели

Хотели на Адрина на островот Скопелос се синоним за достапен луксуз и одлична услуга за летни одмори. Тие се навистина дијаманти на островот Скопелос. Четири везда Адрина Брег и пет-везда Адрина Ресорт и Спа се атракции на туристите.

Исто така има и многу интересна легенда врска Адрина.

Хотел „Скопелос Адрина Бич“, хотели на скопските скрипти

Изградени почитувајќи го традиционалниот архитектонски стил и целосно во склад со природниот пејзаж, тие ветуваат дека ќе ви понудат уникатен празник. Хотели на Адрина на островот Скопелос се наоѓаат во Панормос област.

Одличен појадок, организирана приватна плажа, одлична таверна и ресторани, базени, област за играње, интегрирана бања се некои од услугите што ги нудат Хотели на Адрина на островот Скопелос.

Скопелос Адрина одморалиште и Спа хотел, хотели на скопли за адрина

ЕКСТРА: Посета на една од Адрина ресторани во хотели треба да имате резервација.

Анатолија

Во Скопело чука срцето на ребетико песните. Островот останува верен на својот музички традиции. Во Скопелос, всушност, не само што ќе слушнете добро познати песни, туку и некои ноти на ребетика. На совршено место да уживате во овој вид музика е Анатолија. Узури на добро познатиот музичар Јиоргос Кинтарис. Тој и неговите двајца сина Андонис и Тодорис ве води на музичко патување во ребетико. Бузуки, баклама, гитара, јасни гласови без микрофони. Анатолија е изграден на Замокот Скопелос нудат сон поглед. Анадоли е едно од местата за посета на островот Скопелос.

анатоли скопелос уцери, анатоли кастро скелелос, анатоли скопелос хора, анатоли ксинтарис скопели, места за посета

ЕКСТРА: In Анатолија можете да возите или по обиколницата или пеш, следејќи ја прекрасната рута низ улиците на Скопелос, но и по чекори.

СКОПЕЛОС ДИВЕН ЦЕНТАР

скупелоски нуркачки нуркачки центри, нуркачки центри, спортови нуркања, адрина плажа хотелски скопли, адрина

Нуркањето нуркање и нуркањето се популарни водни активности. Активности што ја комбинираат loveубовта кон морето со истражување и авантура.

Делот на морето на островот е исто така едно од знаменитостите на Скопелос.

Условите за нуркање во нуркање и нуркање во Скопелос се идеални заради јасност на водите. Нуркачите можат да се восхитуваат на убавината на морето и подводниот свет. На крајот на краиштата, Скопелос има богат подводен свет како и Бродолом на бродот Кристофорос што сега е достапно за нуркачите.

во 2014 центарот за нуркање беше додадено на морските активности на Скопелос.

Центар за нуркање во Скопелос, се наоѓа во Пристаниште Скопелос и во Хотел Адрина Бич in Панормос.

скупелоски нуркачки нуркачки центри, нуркачки центри, спортови нуркања, адрина плажа хотелски скопли, адрина

ЕКСТРА: Добро обучените тренери ќе ве натераат да се чувствувате сигурни и да ги растерате сите сомнежи.

Плажа Кастани

Плажа Кастани е на растојание од 15 км од Скопелос Хора. на плажа има мали камчиња и бел песок. Костен е прекрасен залив со борови кои буквално се вкоренети во морето. Згора на тоа, зелената до сината сценска создава природна сенка. Плажата е волшебен пејзаж на прекрасната убавина. Затоа, не е случајно што тука се снимаа многу сцени од филмот Мама Миа.

скопје, кастани, плажа, скопје, плажи, скопје, мама миа

Плажа Кастани е целосно организиран со чадори, лежалки и а Beach Bar што организира прекрасни тематски забави во текот на летото. Општо земено, сите плажи во Скопелос има величествена гледна точка.

ЕКСТРА: Willе се чувствувате како холивудски протагонист, исто толку Мама миа сцени снимени овде.

Милан Плажа

Плажа Милија е веројатно најмногу популарна плажа од сите плажи во Скопелос и за многу луѓе најубави. Оддалечено е од 14 км Место град Скопје. Покрај тоа, Милан нуди и егзотичен пејзаж со тиркизни води, мали камчиња и борова зелена боја за да ја заврши прекрасната слика. Одвојува голем карпа Плажа Милија во два дела. Лево ќе најдете организиран бар на плажа, чадори, шезлонги и летни коктели! Додека семејствата обично претпочитаат вистинската страна. Всушност, таму е плажа бар со игралиште.

Милија плажа скепели, милија скелети, скопски плажи

Наспроти Плажа Милија is Остров Дасија. Плажа Милија дури е погоден за нуркање. Исто така постои и таверна над плажа во случај да се чувствувате гладни.

ЕКСТРА: Зајдисонце, летни забави и чиста вода.

Limnonari Плажа

Плажа Лимонари се наоѓа на 10 км од Место град Скопје. Оваа плажа, како и сите плажи во Скопелос, е сонуван предел со кристално чисти води и бел песок прегрнат од зелени бор. Всушност, легендата го кажува тоа Limnonari името го добил антички грчкиот бог на АРИС (лимни се залага за езерото на грчки). Така езерото (лимни) на Арис кое се в inуби во оваа убавина. Друга верзија на името е малото езеро, бидејќи скоро никогаш нема бранови на овој поток.

скелети на плажа Лимнонари, скелети за лимонари, скопски плажи

Limnonari е организирана плажа со две живописни таверни, Лимонари таверна и Ресторан Апанемо.

ЕКСТРА: Специјалното дно на плажата и калциумската плоча ќе ги најдете во плитките на плажата.

Плажа Веланио

Ако барате земен рај потоа посета Плажа Веланио. Во Плажа Веланио пејзажот се состои од чисти води, бели камчиња и борови што се издигаат кон морето и се протегаат до крајбрежјето.

Аеро-фотографија на плажа Скопелос Веланио

Ова прекрасно место совршено комбинира бор и море. Всушност, Плажа Веланио е официјално нудистичка плажа.

Плажа Веланио се наоѓа веднаш до Плажа Стафилос. Мора да преминете Плажа Стафилос и по карпата ќе ја најдете. Покрај тоа, оддалечено е на 4.4 километри Место град Скопелос.

ЕКСТРА: Таа е единствена нудистичка плажа во Скопелос. Од сите плажи во Скопелос, на Плажа Веланио ти ќе пливаат голи.

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www.adrina.g е

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите пораки Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво