„30 тајни острови за посета...“ на Патување + Слободно време: СКОПЕЛОС е внатре!

ПОСЕТЕТЕ ГО СКОПЕЛОС, ИЗЛЕГУВАЊЕ СКОПЕЛОС, ТАЈНИ ОСТРОВИ, РАСПОРЕДНО ПАТУВАЊЕ, СКОПЕЛОС МОРА ДА ЈА ВИДИТЕ, СКОПЕЛОС ЦРКИ, БРОДОМОТ НА СКОПЕЛОС ХРИСТОФОРОС, ТУРИЗАМ ЗА ЈАДЕЊЕ СКОПЕЛОС, СВЕДНИЦИ СКОПЕЛОС, МАНАТЕРИИ, на плажите СКОПЕЛОС, ХОРА СКОПЕЛОС, ПАТ СКОПЕЛОС, ПАНАГИЦА НА ПИРГОС ЦРКВА СКОПЕЛОС, АИ ЏИАНИС КАСТРИ СКОПЕЛОС, СВЕТИ ЈОАНИС Кастел ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ДИВЕР ЦЕНТАР, МАММА МИА СКОПЕЛОС, АДРИНА  Хотели СКОПЕЛОС, СЕВЕРНИ СПОРАДИ, ГРЦИЈА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

„30 тајни острови за посета...“ на Патување + Слободно време: СКОПЕЛОС е внатре!

Обично, кога барате бегство од островот, првите одговори што ви паѓаат на ум се Бахамите, Хаваите, Миконос и Санторини. Сепак, познатиот американски бренд за туристички медиуми Travel + Leisure нè поттикнува да откриеме нови „затскриени“ дестинации за одмор.

Конкретно, патеписецот Ен Оливија Баусо го вклучува Скопелос во својата статија „30 тајни острови кои треба да ги посетите за врвен затскриен одмор".

skopelos патување и одмор, бегство од островот skopelos, посетете го Скопелос

 

Списанието за патувања го рангира Скопелос меѓу најтајните острови не на Грција, туку на светот. Всушност, Скопелос е единствениот претставник на Грција на конкретната листа.

Фотографија на црквата Скопелошки град Панагица

Поточно, Скопелос, како што е нагласено во написот, е на 6-то место поради неговите величествени пејзажи, живописните улички, таверни со сини покриви како и многубројните цркви од византиската ера.

Госпоѓица. Јоана Ефстатиу, претседателка на комитетот за туризам на општина Скопелос, коментира дека „Мама Миа, нуркање, планинарење, свадби, гастрономија и манастири се само дел од точките на дестинацијата кои ние како општина ги истакнуваме и кои одлично се вклопуваат со новите трендови на нашето време. За тоа сведочат и неодамнешните меѓународни дистинкции на дестинацијата и првите пораки што ги добиваме од туристите и туристичките агенции за 2021 година“.

Колумнистот на листата на водечки светски магазини за патувања завршува со целосно разбирање на изборот на Скопелос како главна локација за филмската адаптација на безвременскиот мјузикл „Mamma Mia“. Писателката ги предлага и нејзините омилени места за престој, јадење и вечер забава.

Таа предложи Адрина Хотели за висококвалитетно ниво на сместување, Музи ресторан за вечера Меркур за разладувачки летен коктел, и секако Анатолија за апсолутното грчко искуство на уживање во узо и ребетико музика од најдобрите претставници.

Адрина Хотели

Целосно се согласуваме со тоа Хотели на Адрина се на место каде што можете да го поминете вашиот одмор во текот на грчкото лето. И двете Адрина Брег Адрина Ресорт и Спа нудат услуги со одличен квалитет во исклучително убава средина. Хотели на Адрина се пред морето ветувајќи бајка сместување Искуство! На Хотели се во Панормос, оддалечен 12 км од Скопелос Хора.

skopelos хотели адрина

Хотел Адрина Бич

Адрина Beach Hotel е изграден амфитеатрално на зелен рид. Каде и да седите, можете да уживате во погледот на морето. Хотелот ја има познатата таверна Адрина и се наоѓа веднаш до базенот со морска вода.

Можете да уживате во американски и континентален појадок во удобен, модерно уреден простор. Во барот на плажа, можете да уживате во закуски, пијалоци и кул летни коктели.

За да стигнете од плажа до собите или другите хотелски капацитети, можете да ја користите количката за голф со самостојно возење. Веднаш пред хотелот има и мало пристаниште за мали чамци. Плажа Панормос е 500 метри од имотот.

Скопелос Адрина Хотели, Скопелос Адрина Бич, Скопелос Хотели

Адрина Ресорт и Спа

сите сместување at Адрина Одморалиштето има непречен поглед на море и има модерен декор со мебел од светло дрво и нежни бои.

Нуди базен за возрасни и детски базен, како и опремена тераса на платформа со панорамски поглед на Егејското Море. Бар на плажа - ресторан и само за вечера ресторан работат на лице место. Стокфелос Адрина Ресорт Спа Хотел Фото

Можете да уживате во американски и континентален појадок со поглед на море. Барот на плажа нуди закуски, пијалоци и мени со лесни дневни специјалитети за ручек. Не двоумете се да го посетите барот покрај базенот или луксузниот спа центар.

Градината од 17,000 m² има места за седење и игралиште.

За да стигнете од плажа до собите или другите хотелски капацитети, можете да ја користите жичарата. Веднаш пред хотелот има и мало пристаниште за мали чамци.

Музи ресторан

Музи ресторан испорачува врвен квалитет храна и услуга повеќе од 10 години. На ресторан нуди висококвалитетни услуги, одлични храна, и неверојатна локација.

патување + Слободно време, посета на Скопелос, бегство во СкопелосМузите ресторан се наоѓа на плажата Скопелос во Град Скопелос. Локацијата е прекрасна, бидејќи има неверојатен поглед на бескрајното море. Всушност, од Музите ресторан, може да се види не само морето туку и Хора кон Панагица Црквата Пиргос. Пристигнување од траектот, на пристаниште Скопелос, Музи ресторан е лево.
Скопелос Патување + Слободно време, Посетете Скопелос

Менито на ресторан и грил куќа нуди месо, морска храна, како и вегетаријански јадења со цел да ги задоволи сите вкусови. Постои и листа на вино и пиво.

Меркур

Меркуриус бар беше отворен во јули 1997 година во прекрасната Кора од Скопелос. Оттогаш, секое лето е едно од најпопуларните места на островот. Главните карактеристики на Mercurius Bar се извонредната музика што ве носи низ светот и врвните коктели што ве воодушевуваат.

 

Дополнително, локацијата на барот е исто така задолжителна бидејќи од терасата на Меркуриус, гостите имаат поглед на стариот пристаниште Скопелос.Скопелос Патување и слободно време, посетете го Скопелос, бегство во Скопелос

 

Со главна цел промовирање на уметници (грчки и странски) кои живеат во Скопелос, во 2011 година сопственикот на барот одлучил да ја создаде Уметничката галерија. Во текот на летото, галеријата Меркуриус е домаќин на културни настани од сликарство до скулптура, како и музички концерти.

Анатолија

Летото 1982 година познатиот ребет Џорџ Ксинтарис ја отвори „АНАТОЛИ“ во замокот на Скопелос. Со лична работа и неверојатен вкус се создаде незамислив амбиент. Бели и сини бои, неограничено море, грчко знаме, пиратски знаме и вистински ребетико мелодии.

Скопелос Анатоли, бегство во Скопелос, посета на Скопелос, Скопелос Патување + Слободно време Сега заедно со Јоргос Ксинтарис учествуваат и неговите два сина Андонис и Тодорис, достојни продолжувачи на ребетикото и историјата на Истокот. Така, љубовта на луѓето од продавницата, магичната атмосфера, вкусните предјадења и музиката со текот на времето останаа непроменети. Јоргос Ксинтарис со одличните Андонис и Тодорис Ксинтарис како и со пријателите музичари од Скопелос свират секоја вечер во живо без микрофони.
Грчки бузуки, мпаглами, гитара и чисти народни гласови.Скопелос Анатоли, бегство во Скопелос, посета на Скопелос, Скопелос Патување + Слободно време

Пристапот е или со автомобил од обиколницата на Скопелос до плоштадот на Мелницата или оттаму пешки Панагица од Пиргос, искачувајќи се по скалите до замокот. Спектакуларниот поглед на рутата ќе ве надомести за вашиот мал труд.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво