9 врвни волшебни искуства за вашиот одмор во Скопелос

СКОПЕЛОС ТОП ИСКУСТВА, ИСКУСТВА ВО СКОПЕЛОС, ИДЕИ ЗА ПАТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, СОВЕТИ ЗА ПАТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС МОРА ДА СЕ НАПРАВИ, СКОПЕЛОС РАБОТИ ДА СЕ ПРАВИ, SKOPELOS TRAVEL IDEAS, SKOPELLANDVREK, GREEK TRAVEL, СКОПЕЛОС ХОРА, СКОПЕЛОС на плажите, СКОПЕЛОС ПОИМНИК, СКОПЕЛОСКА ГРАНМАРИЈА, СКОПЕЛОС CYCLING, НУРКАЊЕ СКОПЕЛОС, ПЛАНИНА СКОПЕЛОС ПАЛУКИ, ПРАЗНИЦИ СКОПЕЛОС, ЛЕТЕН ОДМОР, ЛЕТО НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, ХРАНА И Пијалок, ПАТУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ILLЕЛИ, SKOPELOS MAMMA MIA, СКОПЕЛОС НАЈДОБРИОТ ОСТРОВ ВО СВЕТОТ, ПОСЕТА НА СКОПЕЛОС, ИЗЛЕГУВАЊЕ СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС, ПРАЗНИЦИ ВО СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС ILLЕЛИ,ПАТУВАЊЕ ВО СЕВЕРНИТЕ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

9 врвни волшебни искуства за вашиот одмор во Скопелос

Ги поздравувам сите на прекрасниот остров Скопелос, само еден од грчките острови на Егејското Море. За оние кои се заинтересирани за дестинации кои беспрекорно ја спојуваат природата, богатата историја и вистинскиот грчки карактер, ова е местото каде што треба да се биде. Скопелос значи бујни пејсажи, кристално чисти води и уникатна традиција која ќе обезбеди вашиот одмор да биде незаборавен. Патување со грчкиот остров.

слики

Овој водич содржи девет најдобри начини да се доживее магијата на Скопелос. Како што е истражување на античките манастири изградена буквално на врвот на карпата, учествувајќи во живиот локален живот и вкусувајќи ги медитеранските вкусови.

Дојдете заедно со нас во возбудлива авантура полна со прекрасни предели додека ви покажуваме на што да внимавате додека сте во Скопелос. Островот Скопелос има неколку фасцинантни места кои ќе ве задржат ангажирани додека ги посетувате. Нека авантурата започне со најдобрите идеи за патување во Скопелос!

1. Започнете го вашето патување со пешачење низ Хора.

Вашата првична средба со Скопелос го поставува тонот за целото ваше искуство. Овој прв впечаток секако ќе биде позитивен. Бидејќи, приближувајќи се на островот по море, ќе се соочите Место град Скопје, со амфитеатрално поставена куќи во Хора и пристаниште. Оние бели куќи со ќерамиди во боја на теракота и кафеави или сини дрвени ролетни, се врамени со бујни зелени борови дрвја.

skopelos com Chora град панорамски, 9 искуство, Скопелос одмори

Значи, ајде да истражуваме во истражувањето на една од највозбудливите населби во Егејот. Не заборавајте го тоа Место град Скопје ја држи разликата на традиционалната населба. Главно поради живописната убавина

Препуштете се на историската привлечност на Скопелос со посета на Црквата Кула Панагица. Продолжете на Венецијанскиот замок каде што шармантни кафулиња и таверни може да се пофали со панорамски поглед. Уживајте во коктел во Врахос Таласа Бар

Фотографија на црквата Скопелошки град Панагица

Одејќи од плажа до Старото пристаниште има кафулиња, таверни, и продавници со локални производи и сувенири. Пијте кафе во Кафе Каравија и ручек во Таверна Кимата. Посетете знаменитости како Куќата на Павлос Нирванас и Замок Вакрица. Не пропуштајте го Фолклорниот музеј за да ја вкусите културата на островот.

СОВЕТИ

СОВЕТ 1: Откријте различна страна на Место град Скопје со лежерно шетање низ неговите тесни улички откако ќе се стемни, каде топлиот сјај на традиционалните фенери и привлечниот амбиент на локалните кафулиња и барови создаваат магична атмосфера. Искусете ја романтичната и автентична привлечност на градот со потивки агли и можноста да се сретнете со музика во живо додека сонцето заоѓа.

градска хора ноќ

СОВЕТ 2: Доколку сте љубители на Рембетико, место кое задолжително треба да го посетите е Анатоли Таверна. Јоргос Ксинтарис и неговите синови, Андонис и Тодорис Ксинтарис, свират во живо грчка музика на најдобар начин. Проверете го и календарот за локални настани за Фестивалот Рембетико.

2. Истражете го вашиот стил избирајќи од различни неверојатни плажи.

Најдобриот дел од вашиот одмор во Скопелос? Зачудувачки плажи. Без разлика кој ќе го изберете, ќе бидете воодушевени од зелените-на-сини пејзажи. Тешко е да се одберат само неколку омилени, но ќе се обидеме!

 

Започнете со истражување на крајбрежјето, почнувајќи со познатите Плажа Кастани, љубезно наречена Мама Миа Бич. Познат по својот зачудувачки залив, поканувачки плажа бар, мешавина од песок и камче и удобен пристап. Соседна убавица, Милан Плажа, дели слична привлечност, практичност како и а плажа бар. Проширете ги вашите плажа за да откриете други богатства во близина, како на пр Панормос, Елиос, и Ховоло. Вложувајте се на североисточниот брег за да го откриете скриениот скапоцен камен на Периволиу.

Плажата Скопелос Ховоло, 9 искуства, одмори во Скопелос

In близина на градот, Стафилос Веланио презентирајте песочни и камчести опции, а вториот е идеален избор за оние кои бараат спокојство. Глистери е блиску до градот и познат по Beach Bar забави. За позатскриено и помирно искуство, истражете ги карпестите заливи, вклучувајќи ги и познатите Амаранти, или патување до брегот до Агнонтас Limnonari. За оние кои копнеат за чувство на изолираност, размислете за прифаќање на авантуристички пристап или со кајак или со изнајмување брод за да пристапите до повеќе скриените и приватни места на плажа.

1 СОВЕТ: Плажа Агнонтас е најдоброто место за морска храна и грчко узо

2 СОВЕТ: Панормос, Милан, и Стафилос Плажи се најсоодветни за децата

3 СОВЕТ: Плажа Веланио е идеален за нудизам.

3. Откријте сјај, второто по големина село во Скопелос

Високото село, балконот на Егејот... ова се неформалните имиња на Село Глуша. Село Глуша е втората по големина населба на Скопелос.

Село на скоплии Аерална фотографија на селото Глоша

Селото се наоѓа на 250 метри високо на рид, нудејќи неверојатен поглед на Егејот. Тоа е сосема различно од Chora. Забележете го двокатот куќи и тесните улички. Има продавници со традиционални производи. Вреди да се посети манастирот Агиос Тахиархис. За вечера, добра опција е Агнанти ресторан, додека за кафе изберете меѓу Руга, Koupa Cafe Bistrotили Еспресо и коктел бар P'tharakia.

skopelos glossa село, Skopelos Travel Ideas, Greek Island Travel

СОВЕТ 1: Посетете Глосиотиса“, Здружението за женски агротуризам Скопелос да го вкусите најдоброто локални вкусови некогаш. Не пропуштајте ги слатките со лажица.

Совет 2: сјај нуди неверојатни глетки на Егејското Море и островот Скијатос, со слаб поглед на планината Пелион во позадина. Уживајте во зајдисонцето.

4. Започнете на турнеја за да ги искусите автентичните вкусови на Скопелос преку неговата локална кујна.

Препуштете се на кулинарските задоволства за време на вашиот одмор во Скопелос. Уживајте во локалните специјалитети кои го издвојуваат регионот, како што се сложените извртени пити со сирење, нежно пржени до златно совршенство. Искусете ги богатите вкусови на бавно варено свинско месо во комбинација со сливи, клучна состојка во локалните рецепти или козји шпагети и вкусете го ароматичното рофос стифадо - обилна чорба од групер риба со сливи.

СКОПЕЛОС АДРИНА ЛУЈКУМАДЕС, Идеи за патувања во Скопелос, Патување со грчки остров

За љубителите на десерти, уживајте во тартот од ореви и конфекциите на база на бадем како хамалија, или конфекциите на база на ореви како розедес. Авгато е слатка лажица од слива, додека има разновидни слатки лажици и џемови. Задолжителен вкус се и мпугата, извртената кора за пита полна со крем, како и топчињата од мед.

1 СОВЕТ: За најдобро храна искуство некогаш посета Адрина Таверна at Адрина Хотел на плажа.

skopelos хотели adrina hotels ресторан, Skopelos Travel Ideas, Greek Island Travel

2 СОВЕТ: Скопелос нуди сопствено пиво, пробајте ја пиварницата Спира Скопелос Хора.

3 СОВЕТ: Не го напуштајте островот без да купите локалниот мед.

5. Влезете во традицијата на грнчарите од Скопелос.

Скопелос навистина ја цени својата долга историја на правење керамика. На Грнчарство Родиос керамика продавница и работилница во близина на пристаништето се голем дел од оваа традиција. Кога ќе ја посетите продавницата, можете да купите традиционална уникатна рачно изработена керамика од Скопелос. И погоди што? Можете исто така да пробате лекција по керамика за да научите како ги прават овие предмети од керамика во Скопелос и да земете неколку кул трикови за обликување и декорација на глина.

Скопелос керамика, керамика Скопелос, керамика Родиос, Идеи за патувања во Скопелос, патување со грчки остров

 

Освен семејството Родиос, (Родиос Никос, Родиу Магда) други важни грнчари во Скопелос се Лиз Маги, Марку Димитра и Марку Елена. Прекрасни традиционални керамички производи ќе најдете и на локалниот пазар во Скопелос.

6. Направете го вашето лично искуство во Mamma Mia Тој ianанис Капела.

Не чекајте повеќе! Дојде времето за Mamma Mia! Ајде да пукаме на местото што ги освојува сите Instagram љубовници и многу повеќе. Да, време е да ја посетите познатата капела на Тој ianанис, каде што се одржа бракот на Дона и Сем (Мерил Стрип и Пирс Броснан) во холивудскиот филм „Мама Миа“. Ова е крајната идеја за патување со грчки остров.

 

Непосредно пред да стигнете до сјај упатувајќи се на север, следете ги знаците и тргнете по малиот пат низ борова шума. Продолжете, и ќе ја видите симпатичната капела на Агиос Јоанис седи гордо на рид 100 метри над морето. Бидете подготвени за околу 100 чекори за да стигнете таму, па земете малку вода и бидете подготвени за мало искачување. Погледот од врвот е целосно достоен за тоа! Посета Тој ianанис Капелата е една од најдобрите идеи за патување во Скопелос.

СОВЕТ 1: Добрата вест е дека тука е убавото Агиос Јоанис плажа долу и плажа Спилија во близина.

7. велосипедизам на островот Скопелос

Скопелос е одличен за авантури со велосипеди, благодарение на неговите бујни пејзажи и погледите на Егејското Море. Впрочем, тоа е Зеленото на Синиот остров. Велосипедизам скопје е исклучително организирана продавница во островскиот град. Ја нуди сета соодветна опрема за секој различен тип велосипедизам. Како што се вистинската опрема како планински велосипеди, велосипеди од чакал и шлемови. Тие изнајмуваат и велосипеди и организираат интересни возења со велосипед. Ноќното возење - убава велосипедска тура низ градот, не на тешко ниво, е задолжителна. Ќе се прошетате низ речно корито и шумски патеки, ќе уживате во зајдисонцето Пристаниште Агнонтас, и правете паузи на магични места.

Велосипед за велосипеди во Скопелос, Идеи за патување во Скопелос, Патување со грчкиот остров

Доколку сакате, можете да изнајмите велосипеди и да одите на сопствено патување за да го истражите островот Скопелос и да најдете свои идеи за патување на грчкиот остров.

СОВЕТ 1: Ноќта на полна месечина велосипедизам возење

8. Откријте го волшебното подводни чуда на Скопелос

Скопелос не е познат само по кристално чистата морска вода, туку и по подводниот свет. Затоа, земете ја вашата сопствена маска и флипери и почнете да ги истражувате плажи сакате да ја посетите. Во случај да се чувствувате поавантуристички, обидете се нуркање во вода.

skopelos нуркачки центар за нуркање споради нуркање, Skopelos Travel Ideas, Патување со грчки остров

Центарот за нуркање Скопелос се наоѓа на Адрина Хотел на плажа во Панормос. Без разлика дали се обидувате со нуркање за прв пат или веќе сте искусен нуркач, Центарот за нуркање во Скопелос, сертифициран од PADI, има избори што одговараат на вашето ниво на стручност.

СОВЕТ 1: Посетете Бродолом Кристофорос.

СОВЕТ 2: Посетете го и морскиот парк во соседниот Алонисос.

9. Обидете се да патувате за да го посетите спокојното манастири среде живописната убавина на планината Палуки.

Планината Палуки содржи збирка првенствено поствизантиски манастири, секој од нив поседува посебно архитектонско и историско значење и сместува вредни реликвии и икони. Посета на планината Палуки е едно од најскапоцените искуства во Скопелос.

 

Манастири на Скопелос Агиос Јоанис Продромос Фото

Еден од најстарите е Метаморфозис Манастирот Сотирос, изградена кон крајот на 15 и почетокот на 16 век. Манастирот на Агиа Варвара се верува дека датира од 15 век, нуди неверојатен поглед на Алонисос. Многу блиску е најпопуларниот меѓу локалното население Манастирот Тимиос Продромос. Во 1721 година, таа беше подложена на реновирање, прикажувајќи фино украсен дрвен иконостас украсен со сложени прикази на животни и растенија. Конечно, тврдината Манастир Евангелистриј е добро познат по својот исклучително сложен иконостас, како и подобрените погледи.

СОВЕТ 1: Уникатните Спомени можете да купите во Манастири.

СОВЕТ 2: пешачење е подобро од возење на планината Палуки.

Заклучок

Со нашите идеи за патување на грчкиот остров за Скопелос откријте недопрени брегови и чудни села, опкружена со природа, а уживајќи во вкусовите на локалната кујна. Откријте ги волшебните поставки каде што е снимена Mamma Mia и опуштете се во ова скриено грчко богатство. Обиколка со велосипед, за да стигнете до манастири на планината Палуки. Уживајте во магичниот подводен свет на островот. Не занемарувајте да понесете со себе уникатни сувенири како познатите керамика.

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво