Нисиотиса

Нисиотиса е семеен бизнис, во селото Глоса, фокусиран на промовирање локални производи

Скопелос Нисиотиса, Скопелос Островецот, локални производи од Скопелос, десерти од Скопелос, локални слатки од Скопелос, пита со сирење од Скопелос, пити од Скопелос, слатки со лажица Скопелос, сливи од Скопелос, слатки од бадеми од Скопелос, нисиотиса скопелос, Село Глуша, Северни споради, Грција

НИСИОТИСА – ОСТРОВОТ

Локални производи на СКОПЕЛОС

Нисиотиса е семеен бизнис на прекрасниот остров Скопелос во Грција. Бизнисот се наоѓа во Село Глуша, во областа Луки. Село Глуша е втората населба на островот Скопелос. Бизнисот се фокусира на промовирање локални производи и обезбедување на посетителите со автентично искуство на културата и традициите на островот.

Во Нисиотиса (Островот), посетителите можат да уживаат во традиционални производи направени со состојки од локално потекло. Продавницата нуди слатки производи како локални слатки од бадеми, тегли со многу вкусови, цуреки (грчки слатки леб) со уникатниот бабински рецепт, колачиња и разновидни слатки лажици. Не заборавајте да ги споменете и традиционалните грчки слатки како баклава, катаифи и галактобуреко.

Во Нисиотиса посетителите ќе најдат одлични рачно изработени ликери и мед од сопствено производство.

Што се однесува до солените вкусови, посетителите дефинитивно треба да ги пробаат традиционална пита со сирење Скопелос, чија тајна е локалното козјо сирење. Нисиотиса произведува различни извртени пити, како што се спанакопита, пита со кромид, пита со млеко и пита од тиква. Други традиционални производи вклучуваат критама и маслинки.

Семејниот бизнис презема свадби, крштевки и други социјални настани.

Трпезата надвор од продавницата е најдоброто место за вкус на сите овие локални деликатеси, направени од чисти традиционални производи.

Генерално, Нисиотиса е одлично место за искусување на локалната култура и традиции на островот Скопелос додека уживате во вкусните локални производи и поддржувате семеен бизнис.

 

Тагови

Истражете го Скопелос (77) Доаѓање до Скопелос (15) Сместување во Скопелос (425) Активности и рекреација на Скопелос (24) Скопелос апартмани и студиа (160) Археолошки знаменитости на Скопелос (6) Скопски уметници (23) Авто мото чамци „Скопелос“ (48) Пекари Скопелос (9) Барови Скопелос (17) Скапелос барови на плажа (11) Плажи на Скопелос (42) Лична нега на Skopelos Beauty (14) Кафе Скопелос (47) Црквите во Скопелос (10) Култура на Скопелос (9) Забава Skopelos (35) Skopelos Food & Drink (158) Скопело Гастрономија (12) Здравје на Скопелос (26) Хотели на Скопелос (36) Куќи на Скопелос (79) Услуги за домување во Скопелос (8) Информативни услуги на Скопелос (16) Локални производи Скопелос (19) Локални рецепти на Скопелос (6) Манастири во Скопелос (4) Музеи Скопелос (2) Ноќен живот на Скопелос (21) Скопелос пансионска пензија (4) Вили со базен Скопелос (101) Пристаништата на Скопелос (3) Ресторани и таверни во Скопелос (85) Соби на Скопелос (16) Шопелос Шопинг (50) Разглед на скопје (22) Туристичко патување во Скопелос (39) Села на скопје (8) Вили на Скопелос (29)

Skopelos.com - Напишувајќи QR код

Нисиотиса
Booking.com

Испратете го вашиот бизнис БЕСПЛАТНО

Дали сте сопственик на деловна активност? Поднесете го вашиот бизнис за БЕСПЛАТНО ТУКА. Бидете сигурни дека вашите информации се ажурирани.