Пешачење-пешачење

Искусете пешачење - Пешачење по величествените патеки на островот Скопелос

Овој пост е достапен и на: Ελληνικά (грчките)

Скопелос пешачење, пешачење во Скопелос, патеки во Скопелос, Трекинг во Скопелос, планините на Скопелос, патеките на Скопелос, пешачење по островот Скопелос

Трекинг- Пешачење во Скопелос

СКОПЕЛОС ПАТАIKЕ-ТРЕКИНГ

Скопелос е еден од најубавите острови во Грција, со уникатна глетка и огромно зеленило. Познат е и по својата прекрасна природа и сценско патеки.

Постојат многу кои ги комбинираат своите одмори со пешачење, како пејзажи со поглед на боровите шуми, плажи, и живописното села компензирајте ги посетителите.

Во последните неколку години, патеките за одење на островот станаа пофункционални и достапни, а луѓето кои сакаат доброволно да одат, да се погрижат патеките да имаат знаци, како и да бидат јасни.

Скопелос им нуди на посетителите можност да прошетаат на прекрасни патувања низ село и да бидат компензирани од цвеќињата, чинарите, боровите и уникатните мириси на природата во незаборавно искуство. Во исто време, тие имаат можност преку оваа активност да доживеат многу верски споменици, манастири, и атракции.

На островот Скопелос, планинарите можат да избираат меѓу интересни скокови. Патеките скопелос се прекрасни.

УСЛОВИ

Патеките што ги препорачуваме се следниве:

  • Од Место град Скопје до Планина Палуки, на патека каде што може да се посети историскиот манастири на островот, уживајќи во уникатен поглед.
  • Скопелос-Стафилос- Веланио: Патека од 5 км, почнувајќи од Место град Скопје и завршувајќи на две многу убави плажи на островот.
  • Германска плажа Керамоти. : Навистина прекрасна патека што го следи течението на мала река во клисурата Керамоти, околу 4.5 км.
  • Скопелос-Делфи: Патека од 3 км која се приближува до највисокиот врв на островот.
  • Клима за Палио до Лутраки и Глокса.

Ако ја посетите Скопелос, проверете дали имате спортски чевли со вас затоа што морфологијата и убавините на островот може да ве намамат да го истражувате островот пеш.

Понатаму, постојат некои вообичаени патишта на Скопелос со имињата Т1, Т2, Т3, Т4 и Т5. Имињата се дадени за погодност на пешаците. Можете исто така да добиете релевантни мапи на Пристаниште Скопелос, за да можете да ги изберете патеките што сакате да ги следите:

T1 Место град Скопје Пат - планински врв Палуки и Манастири

Т2 Патот Ватос (од планината Палуки) до Светиот манастир на Таксиарите и Агиа Ана

Т3 Скопелос - Агиос Константинос - Пиги Целали

Т4 Палео климата - Лутраки

T5 Лутраки - сјај

Други јазици

Booking.com