ПАНОРМОС СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, ПЛАЖА ПАНОРМОС СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ПАНОРМОС, СКОПЕЛОС БЛО, Плажа Панормос во Скопелос, Плажи Скопелос, плажа Панормос скопје, Адрина Хотели Панормос, крвав панормос, сместување in панормос, храна in панормос, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

ПАНОРМОС Зелена во сина боја

Пан Ормос е етимолошки и според Хомер заливот кој обезбедува сигурност во секој случај. Скопелос Панормос е голем и безбеден залив на неспоредлива убавина. Како и сите плажи на Скопелос е борова плажа со сини води. Згора на тоа, Панормос има непречен поглед на природното пристаниште Бло и нуди идилични зајдисонце. Ова е местото каде што доминира апсолутната комбинација на зелена до сина боја.

Панормос Скопелос, Села Скопелос, Плажи Скопелос, Панормос Бич Скопелос

Населбата на Панормос обезбедува комплетен пакет за незаборавни одмори. Помали и поголеми хотелски единици се распространети во поширокото подрачје на Плажа Панормос и покрај брегот, постојат апартмани студиа да изнајмувам за пријатно остане.

Исто така, има многу приморски таверни за вкусно јадење, како и кафулиња и барови на плажа со релаксирачка музика. Веднаш погоре Плажа Панормос, има мини-маркет и сезонски продавници.

Понатаму, пристап до Панормос едноставно е лесно. Паркинг е достапен. Во текот на целата туристичка сезона има и станица на локалниот автобус.


Плажата Панормос

локација: 12 км од Место град Скопје следејќи ја трасата низ провинцискиот пат на Агиос Ригинос, југозападно од островот.

Села на Скопелос Плажи Панормос, Панормос Бич Скопелос, плажи на Скопелос

Опис:  Панормос е еден од најпопуларните плажи на Скопелос. Можете да го замислите како жариште. Плажата има претежно камчиња и некои песочни области. Ќе најдете и камчиња на морското дно. Сепак, нормално одите без потреба да носите чевли.

Тоа е долга плажа со должина од околу 600 метри. Сини води опкружени со борови дрвја. Прекрасната залив е прифатена од густата вегетација. Посебна карактеристика на Панормос е дното кое се продлабочува веднаш и нагло. Обрнете посебно внимание ако имате мали деца.

Панормос е веројатно единствената плажа во Скопелос каде бојата на нејзините води е сина. Ова се должи на големата длабочина на водата во областа. Остатокот од островот плажи претежно имаат тиркизни води.


 

Главните предности на Панормос Плажата Скопелос е лесна за пристап, одлични капацитети и не заборавајте дека е една од најзаштитените плажи покрај ветрот.

Исто така, природното пристаниште на Бло е безбедно засолниште за едриличари.

Пред неколку години избувна голем пожар на падината спроти плажа на Панормос. Падината беше пошумена сама по себе и полека повторно се појавуваат прекрасни борови и дрвја. Сепак, прекрасната глетка и величественото зајдисонце воопшто не го изгубиле својот гламур.

Скопело Бло Панормос, скеледос плажа на Панормос, скопски плажи

Мора да се направи во Панормос:
 • Уживајте во длабочината и сините води на морето, а на бујната плажа пливајте и сончајте.
 • Вкусете добро готвени грчки јадења во една од таверните на плажа.
 • Уживајте во уникатното зајдисонце.
 • Восхитувајте се на погледот на природното пристаниште Бло, едно од најубавите места на Скопелос.
 • Одете на нуркање и откријте го бродоломот Кристофорос
 • Изнајмете кану и прекрасно возење на море. Не грижете се како Плажа Панормос има спасител.

Села на Скопелос Плажи Панормос, Панормос Плажа Скопелос, Плажи на Скопелос

СМЕСТУВАЊЕ IN ПАНОРМОС

Изборите за пријатен остане in Панормос Скопелос се разликуваат.
Ви предлагаме најдобро сместување in Панормос. Направете си совршен подарок за себе и посетете го
Хотели на Адрина.Хотел Бич на Скопелос Адрина

Само надвор Село Панормос, плажа  Хотели на Адрина  Панормос е вистински скапоцен камен во Скопелос.

И 4-везда Адрина Плажа хотел и 5 ѕвезди Адрина Ресорт и Спа ви гарантираат незаборавен луксузен одмор! Тоа е наша препорака за сместување во Панормос на Адрина Хотели Панормос.

Јадете добро во ПАНОРМОС ( храна во Панормос)

Островот Скопелос може да се опише како гастрономски рај на Спорадите. Во Скопелос ќе уживате добро храна зготвени со локални традиционални производи.

 • Ѕвездата на локалната кујна секогаш останува питата со сирење Скопелос.

За одлично храна во Панормос, за вас го избравме Адрина Таверна, Никос Таверна, и Василики Таверна.

на Адрина Таверна се наоѓа на лице место на Адрина Beach Hotel на само неколку чекори од величествениот Адрина Плажа.

Адрина плажа таверна, хотели на Адрина, таверни панормо скопје

 • Менито и услугата се уникатно искуство за јадење. Ќе уживате во свежа риба, сочно месо на скара, грчка кујна и свежи салати.
 • Специјалитет на Андрина се шпагетите од јастог.
 • Погледот над заливот на Бло ќе ве воодушеви.

Никос Таверна се наоѓа во прекрасниот залив Панормос. Масите се поставени веднаш на море, на камчињата на плажата.nikos tavernas panormos, skopelos panormos, tavernas panormos skopelos

 • Менито вклучува свежа риба, месо на скара, неверојатно зготвено и разновидни вкусни мезе.
 • Останете да уживате во идиличкото зајдисонце.
 • Јадејќи до морското ветре ќе го доживеете апсолутното лето на Грција

Василиките Таверна нуди традиционална храна со прекрасен поглед кон морето во семејна атмосфера.таверни василики панормос, панормос скопели, таверни панорос скопели

 • На менито ќе најдете сочно месо на скара, свежи салати и разновидни предјадења.
 • на ТавернаСпецијалитет е полнет пилешко со сливи.
 • Обидете се со неверојатниот грчки совулаки.

Тоа беа предлози за вкусни храна во Панормос.

ИСТОРИЈА НА ПАНОРМОС

Панормос во античко време бил место на антички град. Навистина, некои делови од стариот ѕид сè уште се воочуваат. Во антиката, Скопелос бил наречен Пепаритос. Покрај тоа, тој го добил името по првиот доселеник на островот, Пепаритос, брат на Принцот Стафилос.

За оние од вас кои ја сакаат историјата на секое место, би сакале да знаете дека Панормос бил еден од трите антички утврдени градови на Скопелос. Затоа, на врвот на ридот над Панормос познат како Палајокастро, ќе ги најдете урнатините во прилично добра состојба од ѕидините на античкиот град. Па таму беше Акропол.

Село Скопелос Панормос, Плажа Скопелос Панормос, плажи на СкопелосЗа да стигнете таму, само треба да поминете прекрасен пат. На истото место и во исто толку добра состојба се наоѓа и пештерата Панас. Единственото место за обожавање на божеството Пан е Скопелос.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво