ТРАДИЦИОНАЛНИ ПРОИЗВОДИ СКОПЕЛОС, ХРАНА СКОПЕЛОС, ЛОКАЛНИ ПРОИЗВОДИ ОД СКОПЕЛОС, ПИТА СКОПЕЛОС СИРЕЊЕ, МАСЛИНСКО МАСЛО СКОПЕЛОС, МЕД СКОПЕЛОС, СЛИВИ СКОПЕЛОС, ВИНО СКОПЕЛОС, ВИНО СКОПЕЛОС, САПУН СКОПЕЛОС, ТРАДИЦИОНАЛЕН СКОПЕЛОСКОПОСЕЛ, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Традиционални производи на Скопелос, локални производи, храна Скопелос, пита со сирење во Скопелос, маслиново масло „Скопелос“, мед „Скопелос“, сапун „Скопелос“, вино „Скопелос“

ЛОКАЛНИ ПРОИЗВОДИ НА СКОПЕЛОС

Бујниот остров Скопелос е благословено место со земјоделско производство и риболов. Производите направени во Скопелос имаат меѓународна репутација. Дополнително, дел од нив се извезуваат.

Најпопуларните традиционални производи се сливи, маслиново масло, мед, сирење Скопелос, локални слатки од бадеми и јаткасти плодови (хамалија, розедес) и вино.

 

традиционални производи скопели

Секој август на годишните локални настани што се одржуваат во старото пристаниште Чора, има локален пазар со сите традиционални производи на Скопелос.

Најпознатите места за добивање на некои од традиционалните производи се:

Продавници ЛЕМОНИС тел: +30 24240 23326, Скопелос Хора

СКОПЕЛИТИСА тел: +30 24240 23448,  Скопелос Хора

ЖЕНСКА СОРАБОТКА ПОИМНИК или „Глиосиота“ тел: +30 24240 33224, сјај Скопелос 

КИРА ЛЕНИ, тел: +30 24240 33688,  сјај Скопелос 

СЕМЕЈСТВО АНТОНИУ, тел: +30 24240 33517, сјај Скопелос 

ПЛУМИ

Скопелос е познат по своите сливи со одличен квалитет кои се произведуваат повеќе од два века. Во локалната кујна ќе најдете сливи во многу верзии. На пример, во главните јадења варени со месо, во слатки, во слатки со лажица (авгато), во џемови, десерти, сушени и ликери.

сливи скопели, скопели за традиционални производи

Луѓето во Скопелос ги нарекуваат нивните сливи како „сливи“.

Најпопуларните Сливи се црните и црвените сливи „Агиоритика“. Скопелос генерално одгледува околу десет различни сорти. Постои и гласина дека една од овие сорти е француската, која пристигнала на Скопелос скриена во компир.

сливи скопели, скопели за традиционални производи

Слатката црна слива главно се користи во слатки. Популарната слатка со лажица слива „авгато“ го добила името по овалната форма. Оваа сорта прави одлични џемови, вкусни суви сливи и ликер.

сливи скопели, скопели за традиционални производи

Од друга страна, киселата црвена слива главно се користи во готвењето. Едно од локалните јадења е свинско месо со сливи. Особено популарен е и пилешкото полнето со сливи. Немојте да се изненадувате од другото традиционално јадење, сликава риба зготвена со сливи. Уште еден рецепт е различна верзија на класичен леќа. Киселата слива може да се користи и за метеж.

Тука е и квалитетот „Азан“ кој потекнува од францускиот град Аген. Поконкретно, г. Гиоргакис Валсамакис, кој студирал во Аген, го испратил специфичниот квалитет на сливи во Земјоделската компанија во Скопелос во 1900 година.

 

ЕКСТРА ВИРГИНСКО МАСЛОВНА нафта, маслинки   

Скопелос произведува екстра девствено маслиново масло со ниска киселина со одличен квалитет и неверојатни маслинки. Маслиновите дрвја Скопелос се слични на оние на планината Пелион.

Скопски маслиново масло, традиционални производи скопли

Мештаните имаат маслинки на дневната трпеза. Тие обично претпочитаат зелена боја. Некои други ја претпочитаат комбинацијата на маслинки со анасон или мајчина душица или дури и рецептот со оцет. 

Локалните жители се чувствуваат многу горди на начинот на кој произведуваат екстра девствено маслиново масло. 

Скопски маслиново масло, традиционални производи скоплиБидејќи нивниот сопствен начин на производство не бара второ пресување или какво било друго мешање.

Во постарите времиња имало околу 5 активни мелници во Скопелос. Пред околу две децении повеќето од нив беа затворени. Сега има две мелници во функција, една во Скопелос Хора, и другите Антониу Фалими in Село Глуша.

 

Мед

Пчеларството отсекогаш постоело во Скопелос. Всушност, првите доселеници дојдоа со своите пчелни кошници и оттогаш медот е испреплетен со економијата на островот. Во денешно време продолжува пчеларството со полно работно време, иако, за жал, бројот на пчели има тенденција да се намалува.

меко скопје, традиционални производи скопели

Медот од Скопелос е органски и пчеларите продолжуваат да користат традиционални дрвени кошници за одгледување пчели. Исто така, чистата средина, боровата шума, билките и дивите цвеќиња на Скопелос се идеални услови за производство на квалитетен мед и неговите производи.

Скапело со врвен квалитет со сите свои производи се извезува ширум светот.

меко скопје, традиционални производи скопели

Можете да вкусите обичен мед, мед со јаткасти плодови, полен, матичен млеч и саќе. Одлични се и прополисот, пчелин восок и пчелната маст.

Имотот Стаматиу произведува органски мед од 1953 година. Има и други производители, но и пчелари со производи од врвен квалитет на мед.


СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ПИТ

Традиционалните производи на Скопелос, првото нешто што ми паѓа на ум е питата со сирење. Извртената пита со сирење Скопелос со своето крцкаво пециво и прекрасното сирење од козјо млеко стана заштитен знак на островот.

пилешка сирење од скапело, традиционални производи скопели

Тајната на успехот на питата со сирење Скопелос лежи во едноставноста на состојките, производството на пециво со сукало, автентичното козјо сирење и вистинската тава.

Питата со изопачено сирење на Скопелос е сосема поинаква од питите што ги наоѓаме во сите други делови на Грција.

ОРИГИН НА ПИША ПЕТ

Но, нејзината историја започнува на соседниот остров Северни споради, во Алонисис.

Кога во старите денови овчарите од Алонисис оделе на малите острови (Перистера, Кира Панагиа, ouура) за пасење таму козите морале храна со нив. Очигледно патувањето траело неколку дена бидејќи сè уште немало моторни чамци. Поради оваа причина, нивните резерви беа брашно, маслиново масло, вода, суво сирење и тава.

Скопски локални производи геракиско козјо сирење катики ламотири трахана млеко

Значи, ова е потеклото на скапоцениот рецепт за пита со сирење Скопелос. Овој рецепт го донесоа во Скопелос жени од Алонисис кои имаа доволно среќа да се оженат со зетот од Скопелос или кои дојдоа да ги соберат маслинките.

Иако ќе најдете многу варијации на традиционалната пита со сирење Скопелос, имајте на ум дека главните состојки се брашно, вода, маслиново масло и козјо сирење.

И покрај тоа во Скопелос, основниот рецепт се разви. Значи, ќе имате шанса да вкусите вкусни пити, како што се пити со спанаќ и вкусни млечни пити.

 

пилешко млеко пита, скеле пита со сирење, адрина таверна скопелос, адрина хотели скопели

 

ТРАДИЦИЈАЛНИ СВЕТИ

скеле слатки, скопје за традиционални производи

Традиционалните слатки на Скопелос се хамалија и розедес. Хамалиите се направени од бадеми, се со неправилен облик и посипани со шеќер во прав. Розедите се на база на орев, сферична форма, мали топчиња и кафеава боја. Има и вкусно слатко од бадеми „амигдалато“. Тие традиционални слатки ги придружуваат мештаните во речиси сите фази од нивниот живот. На крштевки, на свадби и општо на сите нивни големи радости.

 

скупели за слатки, традиционални производи, скопли, адрина таверна скопје, адрина хотели скопели

Понатаму, на островот Скопелос прават прекрасни слатки со лажица. Јагода, бергамот, вишна, роза, мандарина, модар патлиџан итн.

 

ВИНО

Според митологијата, првите жители на Скопелос биле браќата Стафилос и Пепаритос. Синови на богот Дионисос, богот на лозјата и виното и Аријадна (принцезата на Крит). Затоа, во антиката името на Скопелос било Пепаритос. Митот само го потврдува процутот на лозарството во Скопелос уште од антиката. Дури и добро познатата грчка лирика Цезар Дапонтес го пофалува реномираното божествено вино и го рангира меѓу најважните работи во светот.

скопје за вино, адрина таверна скопје, хотелски хотелски скопли

Во 40-тите, епидемијата на филоксера ги уништи сите лозја и го уништи секое производство во наредните години. Локалните жители, сепак, почнаа повторно со истата страст да одгледуваат винова лоза и да произведуваат вино од Скопелос.

 

 

 

скопело грозје, скопје за вино, традиционални скопје производи

 

Затоа виното е познато како традиционален производ на Скопелос. Во некои таверни, ќе вкусите наливно вино од производство на вино Скопелос. Покрај тоа, тука е црвеното вино од црно грозје, белото вино од разновидна розета, сабатично и разновидно. На крајот на краиштата, виното го радува срцето.

SOAP

сапунски скопје, традиционални производи скопли

На островот Скопелос ќе најдете одлични рачно изработени сапуни од маслиново масло направени од 100% природни состојки.

 

Традиционалните производи на Скопело вреди да ги вкусите и купувате.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво