Скопелос е еден од 9-те „тајни“ медитерански острови за Германците

Медитерански остров Скопелос, Таен грчки остров Скопелос, Истражете го Медитеранот, Најдобро бегство Скопелос, медитерански искуства Скопелос, германски омилени острови, најдобар остров во светот Скопелос, посетете го Скопелос, бегство во Скопелос, меѓународна разлика во Скопелос, одмор во северниот дел на Скопелосспорада, , Северни Споради, Грција, Грчки Острови, Грчко лето, грчки скапоцени дестинации, Блог на Скопелос, Блогспот на Скопелос, блогирање на Скопелос, блогови на Скопелос, блогери на Скопелос

Скопелос е еден од 9-те „тајни“ медитерански острови за Германците

Замислете се себеси на времето палубата на траектот целосно потопен во солениот ветер и за кратко време, слетувате на прекрасен остров со мирни океански бранови. Добредојдовте во Скопелос, скапоцениот зелен скапоцен камен скриен од големото сино Средоземно Море. Не е толку познат како некои големи имиња како Санторини, Миконос, Крит или Крф, но почнува да го привлекува вниманието на патниците, особено на Германците. Скопелос е таен грчки остров.

Медитерански остров Скопелос, Таен грчки остров Скопелос, Истражете го Медитеранот, Најдобро бегство Скопелос, медитерански искуства Скопелос, германски омилени острови, Скопелос најдобриот остров во светот, посетете го Скопелос

Можеби сте го виделе Скопелос преку холивудскиот филм „Mamma Mia!“ Освен тоа, невозможно е да се заборави зачудувачката убавина на островот. Но, дури и без холивудскиот гламур, Скопелос зрачи со својот бренд на магија. Магијата на автентичното грчко островско искуство далеку од метежот и вревата на туристичките жаришта.

Плажа Скопелос Агиос Јованис, Скопелос Агиос Јанис Кастри Плажа Скопелос плажи, Ај Јанис Кастри, Ај Јанис Мама Миа остров Грција

Заштитниот знак на Скопелос е зачудувачки контраст помеѓу бујното зеленило и длабокото сино море. Боровите шуми покриваат повеќе од 80% од островот. Замислете живописни зелени пејзажи кои ги гушкаат блескавите сини води. Оваа комбинација создава уникатна глетка која останува со вас долго откако ќе го напуштите островот.

Од друга страна, традиционалното села со земјата како главен протагонист не недостасуваат убавина. Тесните улички украсени со саксии и бугенвили изгледаат како лавиринт. Секој агол крие кафуле или таверна за да ги вкусите вкусните традиционални деликатеси.


Скопелос Најдоброто бегство

Ова се некои од причините зошто најпрвин Италијанците го предложиле Скопелос како ттој е идеална романтична дестинација за запросување а потоа Германците го рангираа меѓу 9-те тајни острови на Медитеранот.

Не е првпат Германците да го спомнуваат Скопелос како магично скриено место за одмор. Имаа еден Член пред оваа година осврнувајќи се на скриените убавини на Скопелос на нивната веб-страница за патувања патна книга.de. Значи, ако сакате да го истражувате Медитеранот, само посетете го Скопелос.

Skopelos Amarantos Seaview Photo skopelos плажи амарандос, Медитеранскиот остров Скопелос, Тајниот грчки остров Скопелос, Најдоброто бегство, истражете ги медитеранските искуства, омилените германски острови, Грција

Скопелос е еден од омилените германски острови

на Германска веб-страница држави во релевантна статија:

„Крит, Родос, Санторини, Лезбос, Наксос – сите веројатно ги слушнале овие имиња порано. Сепак, меѓу повеќе од 3000 грчки острови, вреди да се посетат бројни непознати или помалку познати острови. Предноста: тие се помалку преплавени од туристи и затоа зачувале повеќе од нивниот оригинален пејзаж и култура. Скопелос, на пример, е еден таков остров. Иако северо-источниот и источниот дел на карпестиот остров Споради се многу стрмни и непристапни на места, западниот и јужниот брег се уште поубави: има мирис на жалфија, бројни прекрасни заливи и плажи линија на брегот, на пример, на долг Limnonari Плажа со бел песок и тиркизно море.

Скопелос Лимнонари плажа со поглед на море Фото, Медитерански остров Скопелос, Таен грчки остров Скопелос, Најдобро бегство, истражувајте медитерански искуства, омилени германски острови, Грција

Скопелос нуди и бројни активности на отворено како што се пешачење, планина велосипедизам, и кајак. Треба да се искачите до црквата на Агиос Јоанис сто Кастро. Таму беа снимени делови од филмот на ABBA „Mamma Mia“ со Мерил Стрип и Пирс Броснан. Од таму горе, имате фантастичен поглед на островот и морето. Вреди да се посети и старата црква, која се издига високо над морето Град Скопелос. Посетете го и манастирот на Агиос Ригинос со гробот на поранешниот бискуп од Скопелос.

Доаѓање: Најблискиот аеродром е на соседниот остров Скијатос. Од таму има ферибот врски до Скопелос.
Каде да остане: Островот нуди мал, но добар избор на хотели, но вреди да се изнајми и стан за одмор“.

Скриени убавини на островот Скопелос

Автентичноста на Скопелос го рангираше на петтото место меѓу островите Италија, Франција, Хрватска, Шпанија, Грција, Грција и Малта. Невозможно е да не бидете маѓепсани од зеленилото на синиот остров, на плажи – популарна и неоткриена – традицијата што се наведнува толку јасно и неспоредливата природна убавина на Скопелос.

Медитерански остров Скопелос, Таен грчки остров Скопелос, Најдобро бегство, истражувајте медитерански искуства, омилени германски острови, Грција

2023 година беше рекордна за вкупните пристигнувања кои го избраа Скопелос како дестинација за летен одмор. Процентуално, тоа се преведува на 17% во однос на претходната година. Тајните на Скопелос почнуваат да излегуваат на површина. Во 2024 година се очекува уште повеќе луѓе да ги откријат скриените убавини на Скопелос.

Претседателката на Комитетот за туризам на општина Скопелос, Ева Карамесини изјави: „Наш приоритет е да ги истакнеме сите оние елементи кои го прават Скопелос уникатен како што се културата, алтернативните активности, живописниот села, чипкаста крајбрежје и локални производи. Преку бројните планирани контакти за време на нашето неодамнешно учество на изложбата за туризам ИТБ во Берлин, беше потврдена претпочитањето на германските туристи и професионалци за нестандардни дестинации како што е Скопелос“.

Спакувај си ги работите, резервирај си билет и сместување, и дојдете да ја откриеме убавината на Скопелос.

Медитерански остров Скопелос, Таен грчки остров Скопелос, Најдобро бегство, истражувајте медитерански искуства, омилени германски острови, Грција

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www.adrina.g е 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво