МОРА ДА ЈА ПОГЛЕДИТЕ ВО СКОПЕЛОС, ПОСЕТА ВО СКОПЕЛОС, АТРАКЦИИ СКОПЕЛОС, СВЕДНИЦИ ВО СКОПЕЛОС, ЗАБАВА СКОПЕЛОС, СВЕТИ ЈОАНИС IN Кастел СКОПЕЛОС,  ФОЛКЛОР МУЗЕЈ НА СКОПЕЛОС, GEОРOR XINTARIS SKOPELOS, ANATOLI SKOPELOS, ПАНАГИТСА СКОПЕЛОС, РОДИОС ПОТЕРИ СКОПЕЛОС, ГОЛЕМИ ВО СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS, БЛОГ СКОПЕЛОС

6 + 1 ПЛАНИ ДА ПОСЕТИТЕ НА СКОПЕЛОС Островот

Скопелос е остров со исклучителна убавина, со неверојатен плажи, вкусно храна, и богата традиција.

Прво, опуштете се во убавото плажи и базени на Адрина Хотели. Откако уживавте во богат појадок и свежа риба, подобро познајте го островот Скопелос.

За ваша погодност, ова се некои од најдобрите локации кои ви препорачуваме да не ги пропуштите !! Да се ​​биде на овој раскошен остров еве неколку места што мора да ги видите во Скопелос.

Агиос Јоанис in Кастро

 

 

Дали сакате да се чувствувате како да сте среде Егејското Море? Дали сакате да го посетите местото каде Дона Шеридан конечно се омажи за својата вистинска љубов? Дали би сакале да ја отпеете на врвот на вашите бели дробови „Победникот зема сè“ од Аба и да не бидете погрешно разбрани? Потоа мора да ја посетите Агиос Јоанис in Кастро, малата црква на врвот на една стрмна карпа, на североисточната страна на островот Скопелос. Погрижете се да ја имате подготвено камерата за правење многу селфи со спектакуларни погледи во заднина. Сега ви завидуваат пријателите и семејството кои не можеа да ви се придружат на овој празник!

Разглед на Скапелос, манастири во Скопелос, црковни цркви, скопели Мама Миа, скофелос Аи ianанис

Насоки: од градот сјај тргнете кон провинцискиот пат Скопелос- Лутраки и по околу 200 метри тргнете лево. Можете да ги следите знаците за Агиос Јоанис in Кастро. Возење 5.5 км ќе ве однесе до вашата дестинација.

Музеј на фолклор Скопелос

на Фолклорен музеј на Скопелос е сместен во еден од дворците на Скопелос од 18th век. Зградата првично била изградена во 1795, но имала голема штета во земјотресите 1963, па затоа била вратена на својата стара слава во 1971.

 

Во музејот можете да видите како би изгледало едно домаќинство од претходниот век. Има оригинални везови и рачно врежан мебел кои му биле донирани на музејот од постарата генерација на островот. Можете исто така да ја видите традиционалната облека на Скопелос. Има и голем избор на ножеви, мали копии на чамци, керамика, и слики придонеси од семејствата на островот.

фолклорни музејски скопели, скопели за традиции, музејски скопли, хорско скопје

Добро е вреди да се посети музејот бидејќи може да се погледне во животот на традиционалното семејство Скопелос и исто така да се добие чувство за одличното уметничко дело што го создадоа скопјаните.

Giorgоргос Ксинтарис

Рембетико е форма на грчка музика која започна на крајот на 19-титеth век и стана добро воспоставена во средината на 20-тите годиниth век. Оваа музика беше производ главно на работничката класа од различните пристаништа на Грција како Пиреја, Солун и Волос.

анатоли скопело, јоргос ксинтарис скопелос, кастро скупелос, мора да ги видиме во скопје

Основните музички инструменти кои се користат во овој вид музика се бузуки, гитарата и багламата (гудачки инструмент кој изгледа како многу мала верзија на бузуки). Како ударни инструменти, се користат лажици или завист (кимвали со прсти).

Јоргос Ксинтарис е еден од најрепрезентативните музичари на Рембетико. Роден е од Скопелос и е роден на островот во 1952 година. Во 1972 година професионално почнал да пее во Атина. Без сомнение тој е еден од оживувачите на оваа форма на музика. Работел со најпознатите имиња во индустријата во Грција.

giorgos xintaris scopelos, anatoli skopelos, anatoli xintaris scopelos

Веќе повеќе од 20 години, Giorgоргос Кинтарис ги поздрави пријателите и посетителите на местото што го пее по име Анатоли во текот на летото.

Панагица Тур Пиргу

Црквата на Панагица на Пиргу (Света Марија од замокот) е малата црква што можете да ја видите кога ќе влезете во пристаниште Скопелос.

панагица на пиргу, црковни скопли, хорски скелети, мора да ги видиме во скоплиитеМожете да ја посетите црквата откако ќе се искачите неколку скалила. Внатре во црквата може да се видат икони од 18th и 19th векови и храмот датира од 17th век.

Сепак, најимпресивниот дел од оваа црква е погледот што го добивате на Егејското Море од едната и од другата страна град Скопелос од другиот. Додека денот заминува и почнува да се затемнува, можете да ја видите Месечината сјај на водата и светлата од град Скопелос трепете како мали свеќи.

Грнчарство Родиос

Никос Родиос е третата генерација грнчар од најпознатата керамика во Скопелос и всушност Грција. Тој зеде по својот татко кој го зеде по својот татко. Првиот Родиос дошол во Скопелос во 1900 година од островот Китнос за да се ожени.

nikos rodios skopelos, керамика скопли, уметници скопелиКако млад грнчар, Никос Родиос постариот (дедо на човекот што можете да го сретнете денес на островот) бил многу вешт и можел да создава не само садови кои би можеле да бидат корисни во домаќинството, туку и создавал многу уметност. Неговата инспирација доаѓа од античките форми на керамика. Следејќи ги техниките на античките грчки грнчари од Атина и Коринт, тој создал прекрасни форми врз основа на Киликс, Алабастрон и Арибалос. Керамиката Родиос, исто така, стана позната поради црните печени садови што ги произведуваше. Добитник е на многу награди и национални и меѓународни признанија за квалитетот на неговата работа. Никос Родиос има репутација која сè уште трае.

Денеска можете да ја посетите продавницата и студиото на Никос Родиос на 3rd. На истото место и на истиот удар-трка неговиот дедо го користи за да работи. Може да набавите и некои од најубавите и добро изработени грнчари во светот.

Сентукија

На планината Кариа на Скопелос, можете да посетите 4 гробници издлабени во карпи. Тие датираат од римскиот или ранохристијанскиот период. Во порозен дел од карпата во форма на кутија (ларнакс) биле врежани гробници со исечени карпи. Тие биле семејни гробници и најчесто припаѓале на семејства. Три од нив се завршени и имаат капаци од 2.5 метри. Кога биле откриени имало знаци дека гробниците се ограбени. Четвртиот не е завршен.

Разглед на скопје, скопје Седукија Сентукија

И покрај тоа што гробниците се од голема археолошка вредност и вреди да се посетат, патеката до планината не е лесна. Willе мора да возите по нечист пат до одредена точка. Потоа следете ја означената патека до гробниците. Осигурете се дека, еднаш таму, ќе ги оставите очите да талкаат во хоризонтот каде што можете да го видите целиот пат до планината Олимп, на јасен ден.

Упатства: Од Скопелос Хора, возете низ главниот пат кон Кастро. Потоа свртете десно кон провинцискиот пат Скопелос- Лутраки. Околу еден километар по патот, мора да тргнете нагло лево кон планината Кариа. Следете го патот уште 5.5 км. Таму речиси ќе треба да направите десно свртување по земјениот пат за Сентукија. 1.3 км по планината и ќе стигнете до вашата дестинација.

Замок Вакрица

Антигони Вакраца ја донираше својата куќа на островот Скопелос пред неколку години. Нејзината цел беше да стане музеј за луѓето да можат да му се восхитуваат на животниот стил на Скопелос. Можете да ја посетите оваа палата и да бидете сведоци на вистинската архитектура на островот.

Замокот располага со прекрасна градина. Покрај тоа, можете да се восхитувате на сите лични предмети што припаѓаат на семејството Вакраца.

вакритската палата скопели, музејски скопли, хора скопли

Замокот е во центарот на град Скопелос. Не е многу далеку од плажа. Затоа, би можело да биде идеално да се комбинира оваа културна посета со екскурзија до некоја од воодушевувачките плажи во близина.

 

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво