СКОПЕЛОС ГРИНИОТ Остров, ХРАНА И пие СКОПЕЛОС, РЕСТАРНИЦИ И ТАВЕРНАС СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, СЕКОРСКИ СПОРАДИ СКОПЕЛОС, ЛЕСНИ ПРАЗНИЦИ СКОПЕЛОС, СЛОБОДНИ СКОПЕЛОС, Хотели СКОПЕЛОС, ФУН СКОПЕЛОС, ЗАБАВА СКОПЕЛОС, АТРАКЦИИ СКОПЕЛОС, СВЕДНИЦИ СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, СМЕСТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, ХОРА СКОПЕЛОС, ПОРТА СКОПЕЛОС, ПАНАГИЦА НА ПИРГОС СКОПЕЛОС, ТИ АДРИНА TAVERN СКОПЕЛОС, АДРИНА Хотели СКОПЕЛОС, МАММА МОЈОТ СКОПЕЛОС, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

СКОПЕЛОС Е НАЈЗЕЛЕНИОТ ОСТРОВ ВО ГРЦИЈА.

Грчките острови се едни од најпопуларните летни дестинации. Луѓето ширум светот се желни да го живеат својот мит во Грција. Поконкретно, повеќето од нив се попознати со островите Киклади и Крит. Но, што е со зелените острови на северните споради.

Островите Северни Споради се зеленото богатство на Егејското Море. Всушност, островот Скопелос е најзелениот. Зелениот остров Скопелос комбинира густи шуми (67% од островот) со синилото на морето. Одмор во Скопелос!

Плажи на Скопелос, плажа Милија, таблета на адрината

Скопелос е познат низ целиот свет поради неговиот зелен пејзаж, плажи со боровите дрвја, белите камчиња и златниот песок како и успешниот холивудски мјузикл „Mamma Mia“. И покрај популарноста, Скопелос стекната преку филмот Mamma Mia сè уште останува мирна дестинација со интензивен традиционалниот елемент.островот скопје, мама миа, островот Скопелос, јадрената таверна

СКОПЕЛОС ГРИНИОТ Остров

Скопелос можеби е совршен остров. Само еднаш да го посетите Скопелос не е доволно. Не е доволно да го почувствувате шармот на Скопелос и да талкате наоколу до прекрасната Хора. Да се ​​дојде до  Агиос Јоанис in Кастро Панагица од Пиргос.

Не е доволно навистина да ги почувствувате легендите на островот и да пливате во неговиот идиличен плажи. За само една посета нема да уживате во живописното села на Скопелос.


 

Во последниве години Скопелос имаше извонреден раст во својата туристичка инфраструктура без да ја изгуби својата автентичност.

Грција е земја со најдобри летни дестинации. Нејзините острови се светски познати. Зелениот остров Скопелос, иако не е една од најпопуларните дестинации, ги исполнува сите услови за незаборавен одмор. Поминете го вашиот одмор во Скопелос и ќе се враќате секое лето!

ai giannis kastri skopelos, црковните скопли, mamma mia skopelos

На крајот на краиштата, холивудските продуценти на Mamma Mia Movie го избраа Скопелос !!!

ДА СЕ ДА СЕ СКОПЕЛОС

Скопелос припаѓа на северните споради заедно со Скијатос, Алонисос и Скирос. Островот Скопелос нема аеродром, па затоа го користите аеродромот во соседниот Скијатос за да патувате со авион. Оттаму патувањето го продолжувате или со конвенционален траект или со морско такси.хора скопје, скопје за разгледувања

Од континентална Грција, можете да стигнете до Скопелос со бродови, катамарани и летечки делфини од пристаништа од Волос, Агиос Константинос, Мантуди и Кими. Бидете свесни дека од пристаништа на Агиос Константинос и Кими има само летни маршрути.

Нема директна поморска врска од пристаништа од Атина (Пиреја, Атина) до северните споради.

ХОРА НА СКОПЕЛОС – ГЛАВНО ПРИСТАНИЕ

Пристаниште Скопелос е една од најубавите во Грција. Место град Скопје ја задржа традиционалната архитектура и автентичниот стил. Всушност, од оваа причина, тој ја заработи титулата Традиционална населба.

хора скопје, скопје за разгледувања

Ридот со своите блескави бели ѕидови, плочките, живописните улички со калдрма, венецијанската тврдина со прекрасен поглед и десетиците расфрлани капели ќе ве поканат да се враќате повторно и повторно.

СКОПЕЛОС ILLЕЛИ

Theивописното села на Скопелос издвојува автентичноста на земјата. Сите тие имаат свој карактер и свој мит.

Лутраки:

лутраки скопје, с. лутраки, скопски села

Село Лутраки се наоѓа подолу сјај и е вториот пристаниште Скопелос. Тој нуди удобно сместување за пријатно остане. Во Лутраки ќе најдете таверни, кафулиња и барови.

сјај:

глоса Скопелос, село Глоса, Села Скопелос сјај е втора по големина населба на островот. Тоа е живописен град со традиционална архитектура и дворци. Во прекрасните улички, ќе најдете таверни, кафулиња и барови.

Клима за Палио:

 

 

Бујното и живописно село Палео климата е амфитеатрално изградена на планината. На куќи се изградени од камен и се соочуваат со Егејското Море. 

Нео климата - Елиос:

елиос скопело, нео климатски скопли, скопски села

Море Нео климата or Елиос се смета за благословено место. Фанатичните посетители го посетуваат секое лето, бидејќи им нуди прекрасно море, пријатно сместување, традиционална трпеза во кафаните и забава во кафулињата.

СКОПЕЛОС  СВЕДНИЦИ 

Бујниот остров Скопелос има и археолошки и културни интереси. Можете да ја посетите музеи на Скопелос, Фолклорен музеј на Скопелос, Замок Вакрица, И Фолклорен музеј на Глокса. Покрај тоа, тука се и врежаните гробници, Асклепиите, замокот in Кора од Скопелос, и гробот на Стафилос.

 

разглед на скопли, музеи на скрипли, викратска палата, музеи на скопје

Од особен интерес се манастири на Скопелос. Расфрлани низ островот, секој од нив има своја уникатна убавина. Тој ianанис in Кастро, познат од филмот Mamma Mia, Панагица од Пиргос како и манастири на планината Палуки и повеќе други.

СКОПЕЛОС на плажите

Грчки остров секогаш ги покажува своите плажи. Скопелос има плажи на ненадмината убавина. Посебната карактеристика на плажи на Скопелос се боровите кои буквално пуштаат корени во морето. Совршена комбинација од зелено во сино. Одмор во Скопелос значи пливање на најегзотичните плажи некогаш.

Плажи на Скопелос, плажа Милија

Скопелос има неверојатно плажи поставен во бујна планинска позадина. Опкружен со шумски карпи, на плажи на Скопелос има драматично чувство, полно со природа. Повеќето плажи имаат ситни камчиња, се прегрнати со борови дрвја и имаат длабоко сини води.

ОРГАНИЗИРАНО на плажите

Не е случајно што го избра актерската екипа на Мама Миа Glisteri Плажа Кастани за повеќето сцени. И двајцата плажи имаат барови на плажа.

Плажа Кастани стана познат поради филмот Mamma Mia. Пејзажот е величествен. Бел песок, ситни камчиња и борови кои го допираат брегот.

Скопелос Кастани, плажа Мама Миа, скопски плажи

Милан Плажата е една од најпопуларните плажи на Скопелос. Тоа е неверојатна плажа со бели камчиња, златен песок и кристално чисти води. Има шезлонги, чадори и бар на плажа.Плажа Скопелос Милија, скопје зелен остров

 

Плажа Панормос е исто така многу популарна организирана плажа. Тоа е широка прекрасна плажа со сини води. Повеќето семејства претпочитаат да ги посетуваат Панормос. Исто така има таверни на плажа.

Плажа Скопелос Панормос, скопски плажи, скопли, зелениот остров

Плажа Стафилос е прекрасен организиран залив со бел песок и големи карпи многу блиску до Скопелос Хора. Ако сакате нудисти, тогаш одете на Плажа Веланио, веднаш до Плажа Стафилос.Скопелос Стафилос, скопјески плажи, Скопски зелен остров

Агнонтас плажата е мала плажа со камчиња, смарагд кристално чисти води опкружени со борови дрвја. Постојат познати морски риби таверни in Агнонтас.

Skopelos Agnontas, skopelos плажи

Limnonari плажата е импресивна песочна плажа целосно заштитена со зелените ридови. Плажата има бел песок кој позлатен од одразот на сонцето. Таа е исто така организирана.

Планини на Скопелос, скоплии Лимонари

Ховоло плажата има извонредна егзотична убавина бидејќи го комбинира ситниот песок со белите карпи и тиркизните води. Покрај тоа, заливот е опкружен со борова шума. Не е организирана плажа туку има бар на плажа.

скопјески плажи, скопјес хооло, плажа ховоло

ПОВЕЌЕ на плажите

Бидејќи зборуваме за величествената плажи на Скопелос, добро е да не се фокусираме само на познатите. Но, да направиме и кратко упатување на подеднакво убавите, но помалку познатите.

Skopelos Amarados Seaview, Скопски плажи

Да започнеме, други плажи вреди да се посетат се Глифонери, многу блиску до Скопелос Хора, и Плажа Елиос во Нео климата село. За да продолжиме, најмирно плажи се Armenopetra Амаранти. Има плажи што можете да ја посетите само со брод како што е Екатопенинтари, Мегало Пефко, и Фтелија. Други плажи да се открие се   Агелету, Ватиас, и Петаменис плажа. 

СМЕСТУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС

Производителите на празници имаат многу избори сместување во Скопелос. Има многу сместувачки капацитети во земјата, села, и приморските области. Ќе најдете хотели, студиа, апартмани, куќи, и соби да ги споделите. За да не се изненадите, деталното пребарување на Интернет ќе ви помогне.

Силно ги препорачуваме луксузните и беспрекорните услуги на Хотели на Адрина in Панормос, Скопелос. Таму е хотелот со 4 ѕвезди Адрина Плажа и 5 ѕвезди Адрина одморалиште и бања.

адрина хотели скопело, Адрина хотели

Хотели на Адрина, Панормос Скопелос, Тел. +30 24240 23373 

ХРАНА ВО СКОПЕЛОС

Класичен грчки таверна вообичаено ги има следниве карактеристики: тој е море, е семеен бизнис, а сопругата на куќата е шпорет, има карирани чаршави, има ориз во тава со сол, има свое големо вино, во менито е вклучена и грчка салата tzatziki и има скитници мачки во градината на таверната.

адрината таверна скопје, хотелките на адрина, хотелот на плажа Адрина

Таверна е составен дел на грчките празници. За време на вашиот одмор во Скопелос, ќе јадете вкусно добро зготвено храна. Постои плетеница на традиционалното таверни и повеќе рафинирано ресторан опции.

АДРИНА ТАВЕРНА

Силно го препорачуваме Адрина Таверна of Хотел Адрина Бич in Панормос. Името Адрина доаѓа од легендарниот пират од Скопелос. На Адрина Таверна во Адрина Хотели е место да уживате во кралскиот оброк.

Кај Адрина Таверна, ќе уживате во автентични грчки вкусови во нивни најдобри. Менито на Адрина Таверна нуди вкусни салати, разновидни предјадења, месо на скара, јастог шпагети, свежа риба и морски плодови, како и секојдневни традиционални јадења. Имајте одлично време во Адрина таверна!! Ќе уживате во автентичните грчки вкусови во нивните најдобри. Имајте одлично време!!

адрината таверна скопје, хотелките на адрина, хотелот на плажа Адрина

на Адрина Таверна, Панормос Скопелос Тел. +30 24240 23373 XNUMX 

Понатаму, уште еден убав море ресторан е Коралот ресторан in Пристаниште Агнонтас.

Да се ​​биде во Град Скопелос треба да посетите вкусен оброк глувци ресторан, та Таверна Кимата, Зупа и Оливо ресторани за повеќе етнички опции.

At Елиос пристаниште, има и многу опции за автентичен грчки јазик храна. Капетан Спирос Таверна и Вагелис Таверна се многу популарни таверни во оваа област.

ПИТА СКОПЕЛОС СИРЕЊЕ И ДРУГИ ЛОКАЛНИ СПЕЦИЈАЛТИ

Пита со сирење: Најпопуларното јадење во локалната кујна на Скопелос е питата со сирење. Посебната карактеристика на автентичната пита со сирење Скопелос е нејзината форма во форма на спирала, слична на полжав. Затоа, традиционалната пита со сирење на Скопелос се витка, се полни со козјо сирење, се пржи со многу тенок лист и секогаш се витка со рака. 

пилешка сирење од скопје, традиционални производи од скопје, скопје зелен остров, хотели на адрина, таблета на админаСЛИВИ: Скопелос е познат и по одличните квалитетни сливи (сливи) кои се произведуваат повеќе од два века. Мештаните ги користат сливите во кујната во многу варијанти, во главни јадења приготвени со месо или риба, во слатки со лажица (авгато), во џемови, десерти, сушени и ликери.

МАСЛИНСКО МАСЛО: Скопелос произведува екстра девствено маслиново масло и маслинки со одличен квалитет со ниска киселина. Мештаните користат свој начин на производство, за кој не е потребно второ пресување или друго мешање.

локални производи од скопје, Скопски зелен остров

МЕД: Медот од Скопелос е органски и пчеларите продолжуваат да користат само традиционални дрвени кошници за одгледување пчели. Исто така, островот Скопелос ги исполнува најдобрите услови за производство на квалитетен мед и неговите производи.

ВИНО: Според митологијата, првите жители на Скопелос биле браќата Стафилос и Пепаритос. Синови на богот Дионисос, богот на лозјата и виното и Аријадна (принцезата на Крит). Затоа, оваа легенда само го потврдува добриот вкус и арома на виното Скопелос уште од античко време.

Кафе, Пијалок, И ЗАБАВА СЕ СКОПЕЛОСИ

Веќе разговаравме дека Скопелос е мирен остров. Тоа не значи дека на овој прекрасен остров му недостасува забава избори. Бидејќи има многу трендовски места за уживање во вашето кафе пијат. За време на вашиот одмор во Скопелос, ќе се забавувате!

Скопски барови, Скопски зелен остров

Можете да посетите кафулиња и барови кои ги задоволуваат сите вкусови во населбите на островот Скопелос, како Хора, Елиос, сјај, и Лутраки. Така, иако Скопелос се здоби со репутација на мирен семеен остров, не му недостасуваат кафулиња и барови. Можете да доживеете уникатни моменти на забава.

Ако сте љубител на џез и рок, тогаш одете на Платанос, Меркуриус или Ојонос.

коктели скопели, адрински одморалишта и бањи, хотели на адрина, адрина таверна

За да уживате во традиционалната музика одете директно во Анадоли таверна. Во Кимата таверна, Кирацо и Молос имате можност да слушате и грчки mpouzouki !. 

За да имате коктел преглед на морето ви ги препорачуваме Skala Cocktail Bar и Vracho Bar. 

За „луди“ ноќи има Exodos Club и La Costa.

скапелос скала, скопјели пијалоци, коктели од скопјеNtokos организира одлични забави со гласна музика, додека ScrewDriver и Paraporti даваат ритам на сокаците на Chora. 

Покрај тоа, има многу убави кафулиња на плажата Скопелос.

In Елиос, треба да го посетите Палатаки Бистро Бар. Во сјај Лутраки треба да ги посетите Pixida, p'tharakia и monogramma за пијалоци и што и да следи…

 

ПОДНЕСЕ УБАВ ПОДНЕСЕН !!! ПРАЗНИЦИ ВО СКОПЕЛОС !!

ПО СИТЕ СКОПЕЛОС ГРИНИОТ Остров Е МЕСТО ЗА УБОВ !!!

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво