СКОПЕЛОС ПРЕДЛОГИ ЗА СЛЕДЕЊЕ, МЕСТА ЗА ПОСЕТУВАЊЕ, СКОПЕЛОС ЗЕЛЕНО НА СИНО, ЛЕТО СКОПЕЛОС, СВЕДНИЦИ, СКОПЕЛОС СЕВЕРНИ СПОРАДИ, СКОПЕЛОС МАМА МИА, МЕСТА ЗА ПОСЕТУВАЊЕ СКОПЕЛОС, АИ ЏИАНИС КАСТРИ, ПАНАГИТСА ПИРГУ, АНАТОЛИ, МАНАТЕРИИ, АДРИНА Хотели НА Островот СКОПЕЛОС, АДРИНА BEACH TAVERN, КОКТЕЛИ ПЕЧНИ БАРИ, АДРИНА РЕЗОРТ И БАЗЕН, БРОДОМОТ ХРИСТОФОРОС ПАНОРМОС, НУРЧКИ ЦЕНТАР СКОПЕЛОС, на плажите СКОПЕЛОС, Костен СКОПЕЛОС, ВЕЛАНИО SKOPELOS, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS, БЛОГ СКОПЕЛОС

СКОПЕЛОС 13 + 1 ПРЕДЛОГИ ЗА СЛЕДЕЊЕ

Планина или море, семејства или парови, ноќен живот или релаксација, авантури и активности или коктели на бар на плажа, космополитски воздух или традиционален елемент, дестинација во еден правец или Остров-Ηopping, зелено или сино… Добредојдовте на одморот од соновите зелено на сино на островот Скопелос. Што и да барате, Скопелос ќе ве маѓепса бидејќи има се.

Не случајно во 1978 г. Скопелос Хора ја доби титулата традиционална населба со претседателски декрет. Исто така, не е случаен факт дека во 1997 година, Скопелос беше официјално прогласен за „зелено-син остров“ од страна на Меѓународната биополитичка организација. Што е со Холивуд? Во 2007 година, меѓу 21 грчки остров, продуцентите го избраа Скопелос за снимањето на популарниот мјузикл Mamma Mia!

Тие знаат нешто, нели?

Skopelos com Mamma Mia Weddind сцена

Ајде да запишеме некои од основите што ги знаеме за суровиот дијамант на северните споради.
Следете ги нашите предлози за да го истражите Скопелос и да имате незаборавни летни одмори во Грција.

Скопелос Хора пешачење шопинг

Срцето на островот чука внатре Скопелос Хора. Освен купувањето за специјални сувенири во прекрасниот пазар на градот, ви препорачуваме лежерно да се прошетате по калдрманите улички на Хора. Бело куќи со ситни цветни дворови и балкони украсени со бугенвили, многу мали цркви, а на врвот доминира Скопелос замокот уште од венецијанската ера.

Скопелос Хора, Скопелос предлози што треба да се следат

Панагица ПИРГОСКИ

За време на вашата прошетка, не треба да пропуштите да застанете на Панагица од Пиргос. На работ на Хора, стои бело и величествено. Мала црква на единствена локација со прекрасен поглед на Спорадското Море. Фотографиите што ќе ги направите ќе добијат најмногу лајкови на Инстаграм.

Предлози на Скопелос што треба да се следат, Скопелос Хора, град, црква Скопелос Панагица

појадок

Во Грција велиме дека „добар ден се гледа наутро“. За да го започнете денот правилно, треба да сте јаделе правилно. На плажата Скопелос, во Чора, има многу извонредни кафулиња и пекари да уживате во богат и здрав појадок пред вашето патување во плажи. Препорачуваме Канела, Кафе Каравија, Бранч за кафе „Анемос“, и пекара Кочилис.

Бранч Скопелос Анемос, Скопелос Хора, плажа Скопелос, Појадок во Скопелос,

Анатолија

Народната традиција на Скопелос е испреплетена со ребетико музика. Најдобар претставник на оваа традиција е Georgeорџ Ксинтарис со неговите два сина, Андонис Тодорис, следејќи го заслужено. Во рамките на Венецијански замок, кај Узери Анатоли ќе уживате во жива ребетико музика од најдобрите во жанрот. Прекрасните мезе и неспоредливиот поглед ќе останат неизбришливи во вашето сеќавање.

Скопелос Анатоли, предлози што треба да се следат

Пијалоци и ноќен живот

Скопелос Хора нуди и убави вечери. Пие со летниот ветрец како придружник. Уживајте во ноќен живот. Препорачуваме Меркур, Банана, скала, Врахос, Брегот, Нтокос, и Возач на завртки.

Ноќен живот на Скопелос, Скопелос Скала, Скопелос Хора

Стафилос - веланио

Стафилос Плажа

Стафилос Плажата е една од најпосетуваните плажи како што е многу блиску до Скопелос Хора. На само 4 км. Можете да одите со автомобил, мото или дури и пеш. Пејзажот е прекрасен, боровите дрвја буквално се вкорени во сините морски води. Барот на плажа и лежалките не влијаат на природната глетка.

Плажата е именувана по Принцот Стафилос, тој и неговиот брат Пепаритос биле првите жители на островот во античко време. Скопелос постојано нè изненадува пријатно, со својата единствена комбинација на природно богатство и уникатност легенди.

Плажи на островот Скопелос-Скопелес Стафилос Веланио-плажи

Плажа Веланио

Следно Стафилос is Плажа Веланио. Дефинитивно мора да се посети. Или си за нудизм или не. Бидејќи Веланио е официјална нудистичка плажа на Скопелос. Фрлете ја облеката и уживајте во природата. На  Плажа Веланио во Скопело непосредно по сонувачкото зајдисонце, ќе наидете на кози од бесплатен дострел што се спуштаат пијат морска вода.

Аеро-фотографија на плажа Скопелос Веланио

АДРИНА ХОТЕЛИ

Невозможно е да барате информации за Спорадите и конкретно за Скопелос и да не најдете многу одлични критики за плажата Хотели на Адрина. (Адрина Брег 4 ѕвезди, Адрина Ресорт и Спа 5 Ѕвезди).skopelos adrina хотели, најдобри плажи во skopelos

Постојат бројни причини зошто да се посети Адрина Хотели е предуслов за сонливи одмори во северните споради. Уникатната локација е амфитеатрална на ридот, многу чистата, убава и тивка плажа, прекрасните погледи, неверојатните базени со морска вода, стручниот персонал, пријателските сопственици, неверојатните ресторани, и таверна, и така натаму…

Напорно се трудевме да избереме 2 предлози што треба да ги следиме во рајот на земјата што го нуди Адрина Хотели. Адрина Коктел и Адрина Таверна.

Адрина Коктел

Уживајте во вашиот летен коктел во бесконечниот базен со морска вода Адрина Resort & Spa. Голема разновидност на вкусови убедливо на најдобрата локација на островот. Мочито, замрзнати даикири, замрзнати маргарити, космополитски и така натаму. Целиот Егеј се распространи пред вашите нозе во ова светилиште ориентирана кон семејството. Уникатно луксузно искуство кое топло го препорачуваме. Најдобриот дел од вашиот летен одмор. хотели skopelos adrina

Адрина Таверна

Адрина Таверна е едно од најдобрите места во северните споради за јадење. Совршената локација, неверојатниот поглед на морето, како и точната и професионална услуга, ќе ве импресионираат. Што се однесува до менито, ќе бидете воодушевени од вкусните јадења. Не пропуштајте јастог и шпагети Скорпина.

skopelos hotels adrina hotels ресторан, Скопелос Предлози што треба да се следат

Центар за нуркање СПОРАДЕС - Христофорос

Поминавте неверојатен ден на прекрасно место, пиејќи коктели и вкусна вечера. Да, време е за враќање, но овој пат малку поавантуристички. На Хотел Адрина Бич, Во Панормос, е Споради нуркачки центар.

skopelos нуркачки центар за нуркање споради нуркање, предлози што треба да се следат

Нуркањето во северните споради и истражувањето на подводниот свет е дефинитивно предлог што треба да го следите. Сепак, не застануваме тука, станува уште подобро… Бидејќи можете да посетите еден од најголемите бродоломи во Егејското Море. Бродолом Кристофорос е одоздола Плажа Панормос. Нурнете, не губи.

бродолом skopelos, предлози што треба да се следат

Милија- Костен

Најпопуларните плажи на Скопелос се секако Милан Костен!

Милан Плажа

Мнозинството го тврди тоа Милан Плажата е најубавата плажа на островот. Навистина, тоа е како слика… кристално чиста морска вода опкружена со борови… Само еден поглед доловува толку многу убавина! Згора на тоа, Милан Понуди на плажа барови на плажа, летни коктели како и летни забави. Тој е толку голем што можете да ги користите лежалките на барот на плажа или да ги ставите своите, да танцувате на забавата или да се опуштите на работ без врева. Облечете го вашиот костим за капење и уживајте во грчкото лето.

Skopelos Milia Beach Seaview Photo, предлози што треба да се следат

Плажа Кастани

Следно Милан is Плажа Кастани. Без сомнение Костен е најкосмополитската плажа во Скопелос. Оваа песочна плажа, со својата неверојатна тиркизна морска вода и борови, има главна улога во холивудскиот филм Mamma Mia!. Зелено на сино.. величенствена глетка... Има и бар на плажа, чадори за сонце и лежалки. Уште еднаш летен коктел и забава во движење.
Облечете ја вашата летна облека и пуштете се во ритамот на Холивуд, станете протагонист.

Скопелос Слики Scopelos Milia Kastani Зајдисонце

Тој ianанис Кастри

Мама миа!, Abba Music, Мерил Стрип, Пирс Броснан, летно расположение и пејзажи на Скопелос. Mamma Mia!, Abba Music, Мерил Стрип, Пирс Броснан, летно расположение и пејзажи на Скопелос. Тој ianанис е црквата која ги снимаше сонливите свадбени сцени на протагонистите од филмот Мама миа!

Најдоброто време од денот за посета на капелата Св. Џон дефинитивно е самрак. Не го сакате сонцето над главата додека се качувате по скалите... Освен тоа, специфичното време од денот, заедно со изгрејсонцето, ги создаваат најдобрите слики за вашиот Инстаграм!

Цркви на црквата Агос Јоанис воздушна фотографија

Не пропуштајте да ја посетите Агиос Јоанис во Кастри, оваа единствена живописна црква. Се наоѓа на северната страна на Скопелос, во близина на село Глоша. Имајте на ум дека за да стигнете до величествената капела на Тој ianанис значи да се искачите 106 скалила, сите врежани во карпа. Идиличниот поглед е награда за вашиот труд.

Земете брод

Веќе сте биле на повеќето од организираните плажи на Скопелос. Волшебни се, ве воодушевија... сигурни сме. Дали имате брод?

Skopelos Agnontas, Skopelos Beaches, предлози што треба да се следат

Ако не, ви предлагаме да изнајмите. Ако се чувствувате толку возбудени поради организираното плажи ќе ве разнесат скриените што се достапно само со брод. Мавраки, Сарленд, Клија Стефани, Екатопенинтари, Мегало Пефко, Фтелија и Нераки. Доколку сакате, посетете го и малиот остров Цугкрија, помеѓу Скопелос и Скијатос.

Добредојдовте официјално во рајот на земјата. Сосема се согласуваме дека Скопелос плажи се уникатни, зелени на сини, тиркизни води врамени со борова шума.

Вкусете ја питата со сирење Скопелос и традиционалните слатки - Купете традиционални производи

Традиционалното јадење на кујната во Скопелос е извртеното пита со сирење. Неприфатливо е да не се проба овој небесен вкус. Рачно изработено тесто, локално козјо сирење и екстра девствено маслиново масло. Тајната е во едноставноста и квалитетот на состојките. Можете да уживате во питата со сирење во сите часови од денот. Вкусете го и ќе ни заѕвоните.

СКОПЕЛОС ЧЕСЕ ТИРАДИЦИОНАЛНА РЕЦИП

За да продолжите, Скопелос има различни првоквалитетни локални производи. Овој благословен остров нуди и мед, маслиново масло, сливи и уникатни слатки со бадеми. Да не зборуваме за рачно изработените сапуни и козметика на база на маслиново масло и природни билки.

Рекреација - Активности изберете една

Скопелос совршено ја комбинира планината со морето. Веќе споменавме дека е зелениот на синиот остров. Затоа има бројни рекреативни активности. За љубителите на планината топло предлагаме пешачење велосипедизам. Уникатно искуство за секогаш паметење. За љубителите на морето, освен нуркањето, постои кајак, SUP, и спортови на вода.
Не губете ја можноста да ја почувствувате зелената природа на Споради. Или пар, пријатели или семејство.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

Заедно со горенаведените предлози, следете го нашиот последен СОВЕТ и имајте летни одмори за паметење во Скопелос!

СОВЕТ ЗА ЕКСТРА

Бидете внимателни за маршрутата на бродот. Тоа не е предлог, туку дел од корисен совет што треба да го имате на ум. Понекогаш, поради времето услови, можно е траектот да не се закотви во Хора туку да оди до пристаништето Агнота. Значи, за да бидете сигурни прашајте ја пристанишната управа на денот на поаѓање.

skopelos com солунски брод

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

 

 

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво