Релаксирачки одмори во Скопелос во природа

SKOPELOS RELAXING HOLIDAYS, SKOPELOS HOLIDAYS IN Nature, SKOPELOS Nature, ПАТУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС на плажите, ЛЕТО НА ОСТОРОТ СКОПЕЛОС, ЛОКАЛЕН ПРОИЗВОД, ПЛАНИНАЧКИ ПАТЕКИ, ДИВ ЖИВОТ, ШУМИ, ГЛЕДАЊЕ НА ПТИЦИ, ЛЕТНА ДЕСТИНАЦИЈА СКОПЕЛОС, ПРАЗНИЦИ ЗА РЕЛАКСИРАЊЕ ВО ПРИРОДАТА, СРЕЌЕН ПАТУВАЊЕ НА СКОПЕЛОС, ОРЛД, ПОСЕТА НА СКОПЕЛОС, ИЗЛЕГУВАЊЕ СКОПЕЛОС, ОДМОР ВО СКОПЕЛОС , СЕВЕРНИ СПОРАДИ, Грција, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

Релаксирачки одмори во Скопелос во природа

Барате релаксирачки одмор ова лето? Сакате малку забава на сонце? Ако вашиот одговор на двете прашања е ДА, дозволете ми да ве запознаам со идеалното летно бегство: Скопелос. Тоа е прекрасен остров со бујни шуми, борови дрвја и чисто плажи што ќе ви го одземе здивот.

Ако сте го гледале филмотМама миа“, веднаш ќе ја препознаете спектакуларната убавина на овој остров.

Посетете го Скопелос за да уживате во релаксирачки одмори во природа.

Скопелос Amarantos слика со поглед на море, Скопелос релаксирачки одмори во природа

Зеленото на синиот остров

Скопелос се издвојува како најзелениот остров во Егејското Море и северните споради. Повеќе од 80% од островот е покриен со бујни борови шуми. Уникатниот шарм на Скопелос лежи во неговата зелена боја плажи, каде природата беспрекорно се спојува со брегот.

Ова е причината зошто често со љубов се нарекува „зелено на синиот остров“ - каде зелените пејзажи се среќаваат со синото море, создавајќи контраст што го одзема здивот.


 

Овој контраст на живописно зеленило наспроти блескавото сино на морето е она што му дава на Скопелос неговиот специфичен и живописен карактер, што го прави совршена дестинација за љубителите на природата и патниците кои бараат спокојно бегство.

Природните чуда на Скопелос

Островот Скопелос ги поздравува посетителите со хипнотизирачка таписерија со природна убавина:

Бујни зелени пејзажи: Во моментот кога ќе пристигнете во Скопелос, почнувате да ја мирисате неговата богата зелена вегетација. Селата има борови шуми, маслинови насади и миризливи овошни насади кои обезбедуваат совршено природен одмор за љубителите на природата.

Skopelos com Плажите на плажата Мегало Пефко достапни со брод, Скопелос Релаксирачки одмори во природата

Волшебно Плажи: Некои од најмагичните плажи во Грција се наоѓаат на Скопелос вклучувајќи Стафилос, Панормос, и Милан. Исто така, им дава шанса на луѓето да ја впијат сончевата светлина, да пливаат во проѕирни води, како и возбудливи водени авантури.

Скопелос плажи Лимонари Аеро-фотографија на плажа

Пешачки патеки: Скопелос има низа пешачки патеки кои се многу возбудливи и минуваат низ величествени пејзажи за оние кои сакаат да авантура. Пешачење во Палуки да се биде популарен може да ве однесе до манастири.

skopelos com пешачење планински палуки

WILD LIFE: На островот навистина се сместени голем број интересни птици, покрај пеперутките и другите атрактивни видови за љубителите на природата кои уживаат во набљудувањето птици.

Скопелос skopelos природа, Скопелос Релаксирачки одмори во природата, Набљудување птици

Локални производи:

Скопелос се гордее со своите домашни богатства:

Маслинки и маслиново масло: Островот Скопелос стана познат по производството на висококвалитетни маслинки и масло. Погрижете се да уживате во маслинките Скопепилос и понесете шише одлично маслиново масло пред да тргнете од островот.

skopelos маслиново масло antoniou семејство

Мед: Слаткиот мед пронајден во околината исполнета со диви цвеќиња во Скопелос. Тоа е вкусен сувенир од вашето патување како подарок за вашите најблиски и пријатели.

Вино: Виното Скопелос се добива исклучиво од лозјата на островот и има историско присуство кое датира од античките времиња, честопати наречено вино Пепаритиос.

Локални производи на Скопелос

 

Сливи: Скопелос е познат по вкусните сливи, славни по нивниот сладок, сочен вкус и живописната, длабоко виолетова нијанса. Овие сливи не се само локален деликатес, туку и клучна состојка во традиционалните скопелитски јадења и десерти, додавајќи прекрасен излив на природна сладост на кулинарските понуди на островот.

активности во природата на Скопелос

Препуштете се на огромен број активности кои ви дозволуваат да се потопите во природните чуда на Скопелос:

Тури со брод: Патувајте низ нерамниот брег на Скопелос, откријте тајни заливи и морски пештери, и искусете нуркање во екскурзија со брод.

Јога и велнес повлекувања: Откријте го вашиот внатрешен мир во спокојството на Скопелос. Има студиа кои обезбедуваат сесии за јога и медитација.

Велосипедизам: Изнајми велосипед и талкаат наоколу меѓу тркалачките ридови и убави села да се добие поинаков поглед на луѓето и земјата.

Велосипедизам за велосипедизам Велосипедизам Скопелос

 

Фотографија: Со своите прекрасни пејзажи, фауна и чудни градови, Скопелос претставува идиличен пејзаж за сликарскиот фотограф. Фотографирајте ја дивата флора и фауна.

Gazвездање со Starвезди: Гледањето ѕвезди во Скопелос станува магично искуство среде неговото ведро небо ноќе. Без оглед на тоа дали носите телескоп со вас или избирате само да лежите на плажа, погледот на ѕвездената светлина го прави човек воодушевен и возбуден.

Пикник: Спакувајте корпа за пикник и посетете некоја од овие прекрасни области за да јадете среде мајката природа на островот. Совршеното место за пикник е Skopelos Experience.

Искуство во Скопелос

Birdwatching: Скопелос нуди рај за набљудување птици со своите бујни пејзажи и разновидна птичја популација. Сеприсутните жители на птичји црни пепелни се познати како врани со качулка. Можеби ќе наидете на познатите соколи на Елеонора, па дури и ќе имате шанса да бидете сведоци на орли и мршојадци. Скопелос е дом и на мочуришните птици, а во текот на ноќта најверојатно ќе наидете на карактеристичните повици на роговите бувови, како и на евроазиските бувови, минијатурен вид на бувови.

што треба и што не правите за уживање во природната убавина на Скопелос

ПАТУВАЊЕ ВО СКОПЕЛОС

skopelos со фотографии

Дали:

  • Почитувајте ја околината: Однесувајте се кон природното опкружување со внимание и почит. Избегнувајте ѓубре и следете го принципот „не оставајте трага“. Останете на обележани патеки за да го минимизирате вашето влијание врз екосистемот.
  • Прошетајте одговорно: Ако планирате да пешачите, задолжително остане на одредени патеки. Информирајте некого за вашите планови за планинарење и носете основни материјали како вода и грицки. Бидете свесни за тоа времето условите може да се променат.
  • Дознајте за локалниот див свет: Најдете време да научите за локалниот див свет, како што се птиците, инсектите и морскиот свет. Донесете двогледи и теренски водич за да го подобрите вашето искуство.
  • Поддржете ја локалната конзервација: Ако има некои локални напори или организации за зачувување, размислете да ги поддржите преку донации или волонтирање за да помогнете во заштитата на природната убавина на Скопелос.

Не:

  • Не фрлајте отпадоци: Никогаш не оставајте ѓубре или ѓубре во природните области на Скопелос. Секогаш спакувајте го она што го внесувате и правилно фрлајте го отпадот.
  • Не го вознемирувај дивиот свет: Не го вознемирувајте или вознемирувајте дивиот свет. Одржувајте безбедно растојание и избегнувајте да ги храните животните, бидејќи тоа може да го наруши нивното природно однесување и исхрана.
  • Не палете пожари: Отворените пожари обично се забранети во природни области поради ризикот од пожар. Почитувајте ги забраните и прописите за пожари.
  • Не кампувајте нелегално: Секогаш проверувајте ги локалните прописи за кампување. Кампувањето може да биде ограничено во одредени области за да се заштити животната средина.

Тишината на природата поканува посета на Скопелос за големо олеснување или отцепување. Можете да се опуштите на неговата недопрена плажи, планинарете околу него и консумирајте ги неговите локално произведени добрите во целосен мир.

 

Skopelos.com - Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com - skopelos.com/blog

Автор - Адрина Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co - Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво