СКОПЕЛОС ХОРА, ХОРА НА СКОПЕЛОС, ILLЕЛИ СКОПЕЛОС, ГРАД СКОПЕЛОС, СКОПЕЛОС ПАТ, ПОРТА НА СКОПЕЛОС, ТРАДИЦИОНАЛНО ПОСТАВУВАЕ, СМЕСТУВАЊЕ IN СКОПЕЛОС ХОРА, ХРАНА IN СКОПЕЛОС ХОРА, БЛОГ СКОПЕЛОС, SKOPELOS BLOGSPOT, SKOPELOS BLOGGING, SKOPELOS BLOGS, SKOPELOS BLOGGERS

СКОПЕЛОС УБАВ КОРА

 

 

 

 

Убавото Град Скопелос се наоѓа во северниот дел на островот. Theивописното град Скопелос е изграден амфитеатрално и се протега од замокот до пристаништето долу. Чора остана верна на традицијата и непроменета со текот на времето. Како резултат на тоа, во 1978 година, ја освои дури и титулата „традиционална населба“.

Хора Скопелос, град Скопелос

на куќи во Чора се изградени на многу кратки растојанија едни од други создавајќи лавиринт од калдрма. Во секој двор и на секој балкон градините се украсени со раскошни бугенвили, гераниуми и други миризливи цвеќиња!

Одење по прекрасните калдрма улици, меѓу куќи, варосани дворови и асфалтираните улички ќе најдете многу мали цркви. Жителите на Скопелос, секогаш почитувајќи ја својата вера и религија, го чуваат цркви во одлична состојба. Место град Скопје сам по себе е атракција.

Хора Скопелос, град Скопелос

Секој агол на Хора е единствен од пристаништето, Панагица од Пиргос до венецијанскиот Замокот што пиратите не успеале да го уништат во 19 век.

Пријатната прошетка започнува на пристаништето, продолжува нагорнина до Панагица Црквата Пиргос на работ на пристаништето и ги следи живописните улички до венецијанскиот Замокот. Погледот до крај ќе ви го одземе здивот... Пред вас се простира Егејското море...

Црквата Скапелос Место Панагица, Панагица на Пиргу Скопелос Хора

НА Куќи во СКОПЕЛОС Кризи

Архитектурата на куќи of Место град Скопје е од особено значење. Влијанијата се многу, но има четири основни типови. Во Чора, ќе најдете куќи со венецијански влијанија, куќи изградена на типот Пелион и Македонија, како и куќи со влијанија од рурален и неокласичен тип.

Хора Скопелос, град Скопелос

Внатре во куќи, во старо време, внатрешноста била украсена со разработен мебел и порцелан, кои морнарите ги носеле од своите патувања.

Доминантните бои во Место град Скопје се бели и црвени. Бидејќи на куќи се бели, а покривите имаат црвени плочки, ролетни на прозорците обично се во нијанси на кафеава боја. Во последниве години многу сопственици избраа поживописни бои како што се зелената и сината боја.

 

СВЕТСКИ ВО Град СКОПЕЛОС

In Место град Скопје, можете да ја посетите Фолклорен музеј на Скопелос, куќата на Павлос Нирвана, како и на Замок Вакрица.

лаографико глувче скопелос, хора скопје

на Фолклорен музеј на Скопелос е сместен во двокатница, која е целосно опремена и зрачи со стилот на живот на едно секојдневно семејство од минатиот век.

Куќата на Павлос Нирвана е традиционална двокатна зграда.

Замокот Вакраса се наоѓа во населбата Св. Мајкл. Станува збор за трикатница која во целост го отсликува 18 век, каде што е изградена.

Ќе имате можност да дознаете повеќе за културата и културата на Скопелос.

Не заборавајте да се восхитувате на прекрасната традиционална костумска скапелос.

СМЕСТУВАЊЕ IN СКОПЕЛОС ХОРА

In Место град Скопје а во околните области има многу сместување за пријатно остане. Хотели, апартмани, студиа, вили, и куќи за сите вкусови и цени.
Градското пристаниште во Скопелос, Хора Скопелос

ЗАБАВА IN Хора на СКОПЕЛОС

Место град Скопје ги опфаќа сите потреби на среќен патник!

Покрај плажата, во пристаништето и во живописните улички ќе најдете кафулиња и барови за да го испиете вашето кафе, да уживате во појадокот и да уживате во вашиот пијат и вашиот летен коктел.

пие скопелос хора, забавно хора скопелос

За обилен појадок, ви препорачуваме да ги посетите Канела и Анемос Бранч! За да се опуштите додека го пиете кафето, треба да ја посетите Каравија Кафе и Докс Кафе. Доколку сакате истовремено да му се восхитувате на глетката, покачете се до Врачос Кафе Бар

За пијат, вреди да се искачиш коктел бар Скала и музички да патуваш до Меркуриус бар и Платанос џез бар.

За автентична грчка ноќ, мора да ја посетите Анатоли на познатиот ребетис Јоргос Ксинтарис.

Од утро до доцна вечер Место град Скопје е полн со живот !!

Јадење во ПАТ НА СКОПЕЛОС

Место град Скопје нема да ве разочараме во областа на храна. Напротив, ќе јадете добро сварено храна во срдечни порции !!

Изборите во Скопелос Хора се премногу и ги покриваат сите вкусови. Традиционален таверни на плажа, сувлаки, малку пософистицирани ресторани, ресторани со повеќе италијански примеси на менито, узо, и секако живописно таверни.

Првиот вкус што треба да го пробате е традиционалната пита со сирење Скопелос.

 

пилешка сирење од скапелос, храна во сфелос хора

За традиционални готвени јадења, вреди да се оди во Кимата и Молос.

За автентични порции месо, ќе одите во Пепаритос.

Во Димитраки ќе јадете традиционални јадења и пијат tsipouro со својот мезе!

Во Каридија ќе слушате музика во живо додека уживате во вашите пијалоци и мезеди.

Во Muses и Olivo ќе уживате во попрефинети вкусови.

За да го вкусите популарниот грчки сувлаки ќе одите во Магали и Милос.

За да имате понесена храна, треба да ја посетите пекарницата Кочилис која останува отворена 24 часа на ден.

Во кафулињата на плажата ќе се ужива во слатки вкусови, сладолед и вафли. Седнете во Амброзија за повеќе традиционални вкусови.

Theивописното Кора од Скопелос ве чека да ја посетите.

 

Skopelos.com -  Блог Скопелос

Блог.Skopelos.com -  skopelos.com/blog

Автор -  Адрина  Хотели Скопелос - www. Адрина.gr 

јас www.adrinabeach.co -  Јас www.adrinaresort.co

Најновите објави Свежи написи од блогот

Booking.com

Следете не

Што се интересира? Откријте нешто убаво